"Kto odwiedził Persję doskonale wie, że mieszkańcy tego kraju to niezwykle uśmiechnięci, gościnni i przyjaźni ludzie, którzy za wszelką cenę starają się pomóc turystom spotkanym na swojej drodze. Są bardzo otwarci na rozmowę i bardzo często niezwykle odważni w swoich wypowiedziach na temat religii czy polityki."
źródło: http://www.travelmaniacy.pl/artykul_iran_czyli_ale_jazdaaa
Na początek bardzo polecam artykuły, które przeczytać mogliśmy w magazynie "Poznaj Świat":
Przemysław Kozłowski "Napisz Persja":
http://poznaj-swiat.pl/artykul_napisz_persja
Jędrzej Majka "Słodka Persja":
http://poznaj-swiat.pl/artykul,slodka_persja,594
Robert Czulda "W Teheranie śnią o zmianie":
http://poznaj-swiat.pl/artykul,W_Teheranie_snia_o_zmianie_Robert_Czulda,932
Teheran:
- jest największym miastem Bliskiego Wschodu - ponad 15 milionów mieszkańców;
- jest uważane za jedno z najbardziej zakorkowanych miast na świecie a przejście na drugą stronę ulicy często graniczy z cudem;
- jest światowym centrum operacji plastycznych nosa - rocznie operuje się tu 90 tysięcy nosów!
- znajduje się tu największy stadion piłkarski Iranu i Bliskiego Wschodu (może pomieścić 100 tysięcy osób). Jest czwartym, co do wielkości stadionem na świecie. Nazywa się Azadi Teheran Stadium.
Kultura perska jest jedną z najstarszych na świecie, a do dnia dzisiejszego pozostało wiele wspaniałych dowodów jej wielkości. Warto wiedzieć, że na terenie dzisiejszego Iranu znajduje się kilka najstarszych miast świata i wiele pozostałości dawnych cywilizacji. Miłośników trekkingu ucieszą irańskie góry i wulkany. Zaś w okolicy Teheranu, można zimą pojeździć na nartach. Opisu najciekawszych miast szukajcie na:
http://www.traveliada.pl/przewodnik/iran/
Isfahan to wyjątkowy, choć nieco zapomniany punkt polskiej historii. Niewiele osób pamięta, iż irańskie miasto stanowiło azyl dla ok. 2600 Polaków podczas II Wojny Światowej. W tzw. Internatach przebywały głównie dzieci polskich żołnierzy, które na skutek wojennej zawieruchy stały się pół-sierotami lub sierotami. W ciągu czterech lat w Isfahanie została utworzona polska szkoła i małe osiedle. Dzisiaj w Isfahanie nie ma zbyt wielu śladów po bytowaniu Polaków - w nielicznych sklepach ostały się polskie cenniki, zaś najstarsi mieszkańcy miasta pamiętają parę zwrotów w języku „smutnych ludzi”, jak zwykli nazywać Polonię Irańczycy.
źródło: http://www.travelmaniacy.pl/artykul,iranski_pepek_swiata,4325,4,0.html
W roku 2005 jeden z satelitów NASA zarejestrował temperaturę 70,7 °C na Pustyni Dasht-e Lut w Iranie. „Witamy w Gandom Beryan, najgorętszym miejscu na świecie”! Gdyby przyszło nam nocować na pustyni, nie musimy się obawiać, że wślizgnie się nam do śpiwora jakiś niepożądany gość. Pustynia Lut jest tak sucha, że nie istnieją tam żadne organizmy żywe.
Inne dziwne informacje:
- Starszy irański duchowny Hojatoleslam Kazem Sedighi twierdzi, że kobiety, które noszą skąpe stroje i zachowują się w sposób rozwiązły, są winne trzęsieniom ziemi.
- W 2011 roku zostało zakazane noszenie obcisłych dżinsów przez studentki wybranych irańskich uniwersytetów. Dodatkowo, nie mogą one ubierać się w jaskrawe kolory, zakazane są również tatuaże, długie paznokcie i piercing. Mężczyznom również nie wolno nosić obcisłych strojów, a ponadto farbować włosów i nosić biżuterii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz