środa, 10 października 2012

Madagaskar - muzyka

Jaojoby - Tsy akeo

Abdou day - Libre - Ma foi

Monika Njava - Reolo

Les Surfs - A present tu peux ten aller




Madagaskar - kuchnia


Mieszkańcy wyspy uwielbiają wanilięTo właśnie na Madagaskarze spróbujemy takich dań jak krokodyl z wanilią, kurczak w sosie waniliowym czy tuńczyk w wanilii. Podobno potrawy te są zaskakująco smaczne!









Ponoć koniecznie trzeba spróbować piwa THB (Three Horses Beer), zdobywcy licznych nagród w branży browarniczej. 

Madagaskar - ciekawostki


Rodzina:
Rodzinie się tu nie odmawia.Członek rodziny, któremu lepiej się w życiu powodzi, jest wykorzystywany do granic możliwości. Na przykład rodzina przyjeżdża "w gości" i potrafi zostać na pół roku, lub dłużej. Czasem też podrzucają dzieci, argumentując, że niby tu jest lepsza szkoła i po miesiącu przestają się troszczyć o swoje potomstwo. Z tego powodu niewielu Malgaszy chce prowadzić własną działalność gospodarczą. Przed otwarciem sklepu rodzina opustoszyłaby półki z towaru...

Dziś też dużo ciekawostek "zwierzęcych" :)

Okazuje się, że do produkcji teledysków zatrudnia się... karaluchy właśnie z Madagaskaru!
Obejrzyjcie i sami oceńcie czy mają talent :D



Bronią bandytów na Madagaskarze coraz częściej stają się ... węże!
Wrzucony przez okno do samochodu wąż sprawia, że kierowca i pasażerowie uciekają w panice, pozostawiając rabusiom torebki z pieniędzmi, telefony komórkowe.



Mamutak (struś madagaskarski, ptak-słoń) – gatunek wymarłego nielotnego ptaka z rodziny mamutaków. Mierzył on 3 metry wysokości i ważył około 500 kg. Z czasem jego skrzydła w wyniku ewolucji prawie zanikły i przestał latać.  Nie wiadomo dokładnie, w którym stuleciu gatunek wyginął. Prawdopodobnie legendy o tych ptakach trafiły do Baśni z tysiąca i jednej nocy, gdzie określano je jako rukh, olbrzymie sępy zdolne pochwycić i unieść w powietrze słonia.





Za to palczak aye, uznawany kiedyś za wymarły, odnalazł się 50 lat temu wśród madagaskarskich zarośli! Jednak liczba żyjących obecnie palczaków aye to zaledwie kilkanaście sztuk. Jego charakterystyczną cechą jest to, że posiada cienki, długi palec środkowy, zakończony hakowatym pazurem. Palec ten służy mu do opukiwania pni drzew głównie bambusa, a następnie wyciągania owadów i ich larw przez szczeliny, które wygryza swoimi długimi siekaczami.