środa, 17 października 2012

Belgia - muzyka


Red Zebra - Spit On The City

Absynthe Minded – Envoi

TC Matic - Oh La La La c'est magnifique

Zita Swoon-Thinking about you



Belgia - filmy


Król Skorpion - Heroic fantasy w realiach starożytnego Egiptu. Umięśnieni mężczyźni, skąpo ubrane kobiety i masa efektów specjalnych.

Maniakalne Pielęgniarki odnajdują ekstazę - Grupa kobiet o wątpliwej przeszłości (byłe prostytutki i członkinie gangów) prowadzi położoną na odludziu klinikę. Naprawdę jednak zajmują się tam łapaniem, torturowaniem i uśmiercaniem przypadkowych ludzi. Pewnego dnia wśród kobiet wybucha kłótnia i zaczynają mordować się wzajemnie...

Belgia - kuchnia

Kuchnia belgijska! Od czego tu zacząć?! Frytki, gofry, czekolada, praliny, cykoria - wszystko to powstało właśnie w Belgii :)
Rodowity Belg powie Wam, że:
  • Frytki spożywa się koniecznie z majonezem.
  • Gofry dodatki mają zapieczone W ŚRODKU - gofry z dodatkami na wierzchu to gofry "dla turystów"!
  • Czekolada i praliny to dzieła sztuki a nie słodycze.
  • Najlepszym przysmakiem są moules et frites, czyli mule podawane na lodzie plus frytki.
  • Deser? Na pewno pierniki speculoos, czyli ciasteczka korzenne. Na punkcie smaku "speculoos" Belgowie mają hopla - lody, kremy na kanapki, czekolada, bułeczki, kawa, kakao, płatki śniadaniowe. Produkują wszystko o smaku "speculoos".

Nieodłącznym elementem kuchni belgijskiej jest PIWO!
Mówi się, że Belgowie mają 360 gatunków piwa, po jednym na każdy dzień roku. Pięć pozostałych dni zarezerwowano dla tych, których jeszcze nie ma, a wkrótce zostaną wymyślone. Ale to wszystko i tak nieprawda, bo belgijskich piw jest grubo ponad tysiąc.
Duvela, Lucifera, Satana, Leffe, Delirium Tremens, Chimay, Stella Artois, Jupiler, Kriek, można by tak w nieskończoność. A trzeba zaznaczyć, że wszystkie one mają swój niesamowity, niepowtarzalny smak.

Belgijskie piwa są naprawdę mocne, standardem jest piwo 8 - 9% - owe. A wszystko dzięki aktowi Vandervelde :)
Ogłoszony w 1919 r. tzw. akt Vandervelde zakazywał sprzedawania w belgijskich barach mocnych alkoholi. Zniknęły brandy, wódki, sznapsy, zostało samo piwo. A że upijanie się 4 % - owym piwem trwa długo, jest kosztowne, bo trzeba wypić nieraz i kilkanaście kufli, a poza tym człowiek ciągle lata do toalety (Belgowie mówią, że ludzie, którzy piją słabe piwo, nie lubią piwa, tylko lubią sikać). Prawo zostało szybko nagięte, browary zaczęły dostarczać piw o coraz większej mocy, nierzadko nawet 12% - owych.

Każdy gatunek piwa ma własne szkło. Szklanki różnią się kształtem, pojemnością i, oczywiście, firmowym nadrukiem. W szanującym się barze nikt nie poda ci zamówionego piwa w szklance z logo innej firmy.

Ciekawa jest historia zwana "Glass for shoe". Okazuje się, że osobliwa szklanka do Kwaka ma tak wysoki potencjał atrakcyjności turystycznej, że amator piwa nie może położyć na niej rąk nie oddając w zastaw...swojego buta! Dzięki temu zmniejszyła się liczba osób kradnących szklanki :)
Można zobaczyć zdjęcia a także o tym poczytać tutaj.

Belgia - ciekawostki

Brukselę można uznać za najbardziej zbiurokratyzowane miasto świata, na około 1 milion stałych mieszkańców tego miasta przypada aż 700 tysięcy urzędników różnych instytucji. 

Autostrady tego kraju są najgęstsze na świecie. Specjaliści z NASA obserwujący z kosmosu Belgią nazwali ja plątaniną świetlanych nitek- "Belgijskim okiem".





Figurka Manneken Pis często ubierana jest w różnorodne stroje ludowe, czy okolicznościowe, w związku z odbywającymi się w Brukseli uroczystościami. Do tej pory chłopiec otrzymał około 1000 (!!!) różnych kostiumów od przedstawicieli stowarzyszeń kulturalnych czy rzemieślniczych, władz regionów i oficjalnych delegacji państwowych. Wszystkie te stroje przechowywane są w Muzeum Miasta Brukseli. 

Bande dessineé czyli komiks:
Z Brukselą związani są znani ilustratorzy, rysownicy i twórcy komiksów, a także filmów animowanych – najbardziej znanym z nich był Peyo (naprawdę artysta nazywał się Pierre Culliford), który stworzył niezapomniany cykl bajek o Smurfach. Poza nim mieszkało w stolicy Belgii kilkunastu innych twórców zajmujących się przekazem obrazkowym, stąd miasto czasem nazywane było "stolicą rysowanych książek". To właśnie przy udziale belgijskich rysowników powstał Tin Tin (stworzony przez Georges'a Remi, pseudonim Hergé), Lucky Luke (rysował Morris de Bevere), Thorgal (napisany przez Jean'a Van Hamme) i wiele innych komiksów.

Popularną formą przedstawiania postaci z komiksów są murale, czyli wielkoformatowe grafiki na ścianach budynków. W Brukseli można odbyć całodniową wycieczkę śladami murali, naprawdę polecam :) Niektóre wyglądają  bardzo realistycznie!



A co powiecie na taką "reklamę kanapek" z Belgii :P?
2many Dj's to pochodzący z belgijskiego Gent dwaj bracia, którzy są zarówno dj'ami i producentami. W rej produkcji "delikatnie" przerobili piosenkę "Blue Monday" zespołu "New Order".