piątek, 21 grudnia 2012

Włochy - muzyka

W temacie włoskiej muzyki należy zacząć od mistrza, czyli od Ennio Morricone!
Ennio Morricone - włoski kompozytor muzyki filmowej, uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów we współczesnym świecie.
Studiował w konserwatorium Santa Cecilia, w klasie trąbki, kompozycji i muzyki chóralnej. W 1964 roku rozpoczął współpracę z reżyserem Sergio Leone, a także z Bernardo Bertoluccim. Dla Leone napisał muzykę do filmu Per un Pugno di Dollari (polski tytuł: Za Garść Dolarów) oraz szeregu dalszych tzw. spaghetti westernów. Wkrótce ograniczył wszelkie inne zajęcia i zajął się wyłącznie komponowaniem muzyki filmowej - w sumie do ponad 400 filmów, w tym 30 westernów, które uczyniły jego muzykę sławną.
Otrzymał szereg nagród, w tym pięć nominacji do Oscarów, m.in. za Misję i Nietykalnych. 25 lutego 2007 kompozytor otrzymał Honorowego Oscara za całokształt twórczości na uroczystej gali wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Ennio Morricone - The Magnificent Seven

Renato Carosone - Tu Vuò Fa l'Americano

Tre allegri ragazzi morti - Il mondo prima

IL TEATRO DEGLI ORRORI- IL MONDO NUOVO

A na koniec proste piosenki dla tych, którzy uczą się włoskiego albo chcieliby się uczyć :)
Lorenzo Jovanotti Cherubini - Tanto Tanto Tanto

Il Coccodrillo Come Fa

Włochy - filmy


Kto nie zna włoskich filmów takich jak Ojciec chrzestny, Życie jest piękne czy Wielki błękit :)?
Co ciekawe to właśnie we Włoszech powstały najbardziej znane westerny m.in. Dobry, zły i brzydki oraz Pewnego razu na Dzikim Zachodzie!

Spaghetti western (lub macaroni western) jest to potoczna nazwa nurtu we włoskiej kinematografii w latach 1963–1973, stanowiąca określenie kręconych we Włoszech i Hiszpanii westernów. Nazwa „spaghetti western” została użyta po raz pierwszy przez krytyków filmowych i była traktowana jako pogardliwe określenie westernów włoskich. Twórcą charakterystycznych cech tego podgatunku był Sergio Leone. Spaghetti westerny były produkowane przy wykorzystaniu zwykle niskiego budżetu, z udziałem aktorów europejskich oraz latynoskich i kilku amerykańskich. Cechowały się wysoką brutalnością, nihilizmem moralnym i czarnym humorem. Początkowo były z góry oceniane negatywnie przez amerykańskich krytyków, którzy nie tolerowali podróbek ich rodzimego gatunku. Niektóre z filmów nurtu jednak zrehabilitowano jako dzieła wyróżniające się wizją artystyczną (przede wszystkim filmy Leone). "Dobry, zły i brzydki" oraz "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" uważane są za arcydzieła światowego kina. Do dokonań spaghetti westernów nawiązuje często twórczość między innymi Clinta Eastwooda czy Quentina Tarantino.

Spaghetti western wywarł znaczący wpływ na kondycję włoskiej kinematografii, która dzięki temu nurtowi stała się w latach 60. i 70. XX wieku najpotężniejszym przemysłem filmowym w Europie Zachodniej. W liczbie produkowanych filmów Włochy wtedy przewyższyły Stany Zjednoczone!!! Do końca lat 70. XX wieku wyprodukowano – także we współpracy z hiszpańskimi, francuskimi i niemieckimi spółkami – około 400 spaghetti westernów. Włoskie westerny stanowiły swoisty fenomen w Europie Zachodniej, który zaowocował w nawiązujących do nich komiksach.

Było trochę historii, teraz czas na przymrużenie oka ;)



Matka łez - Bohaterką filmu jest studentka konserwacji zabytków, która podczas pobytu w Rzymie odkrywa starożytny grób, zawierający prochy wiedźmy znanej jako Matka Łez. Kiedy złowieszcza czarownica powraca do życia, przez miasto przetacza się fala zbrodni i samobójstw. Młoda Amerykanka musi stanąć twarzą w twarz z siłami nadprzyrodzonymi i pokonać wiedźmę.




Hotel siedmiu bram - Luizjana rok 1927. W ciepłą, deszczową noc grupa okolicznych mieszkańców wchodzi do Hotelu Siedmiu Bram i z pokoju 36 wyciąga człowieka, który zostaje posądzony o uprawianie magii. Tłum zaciąga go do piwnicy, gdzie mężczyzna po torturach zostaje ukrzyżowany. Na nieszczęście ich czyn pozwolił na otwarcie jednej z siedmiu z bram piekła wymienionych w Księdze Eibonu. Jest rok 1981. Liza Merril odziedziczyła stary hotel i postanawia zacząć nowe życie. Jak tylko rozpoczyna się remont zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Cała potęga zła zostaje uwolniona, kiedy to Joe hydraulik przypadkowo odblokowywuje przejście z piekła... Lisa musi stanąć do walki z hordą zombi, a pomagają jej w tym miejscowy doktor John McCabe oraz tajemnicza niewidoma dziewczynka, którą nawiedzają wizje z przeszłości. Czy przeżyją ten koszmar?!

Włochy - ciekawostki

Na początek kilka dziwnych wieści ze starożytnego Rzymu:

  • Rzymianie - oprócz kotów, grochu, kapusty i pokrzywy - przywieźli do Anglii pierwsze sztuczne zęby.
  • Rzymianie jedli słodycze, ale uważali na swoje zęby - używali sproszkowanych mysich mózgów jako pasty do zębów!
  • Jedną z form egzekucji w Rzymie było smarowanie skazańca miodem i wystawienie na roje os.
  • Za rządów cesarza Kaliguli konsulem został koń Incitatus, na konsula mianował go sam cesarz...
A teraz tajemnice Miasta Siedmiu Wzgórz, czyli Rzymu:
  • Prowadzące do Kościoła Santa Maria in Aracoeli strome schody z XIV w. liczą 124 stopnie. Ponoć wspinanie się po nich na kolanach pomaga wyprosić to, czego się pragnie! 
  • Słynny kościół Il Gesù powstał w 1594 r. jako siedziba jezuitów, na zlecenie Aleksandra Farnese. Z miejscem tym, a dokładnie na placu przed kościołem, wiąże się jedna z najstarszych legend rzymskich. Ponoć czuje się tu nieustannie powiew wiatru. Rzymianie wierzą, że niegdyś wraz z wiatrem przybył w to miejsce sam diabeł. Ciekawość zmusiła go do wejścia do kościoła Il Gesù. Wiatr miał na niego zaczekać na placu. Jednak szatanowi nie udało się wyjść z kościoła, a wiatr czeka na niego do dziś... 
Tradycja i zwyczaje:

Pechowym dniem dla Włochów nie jest piątek 13, ale wtorek 17 dnia miesiąca. Zwyczaj ten wywodzi się od tego, że dawniej na nagrobkach pisano „VIXI” co oznaczało „On żył”. Po przestawieniu tych cyfr otrzymujemy liczbę 17, która uważana jest za symbol nieszczęścia.

We Włoszech podobnie jak w innych krajach obchodzone są Mikołajki, z tą różnicą, że do włoskich dzieci nie przychodzi Mikołaj tylko czarownica Befana. Jak głosi legenda Trzej Królowie podążając do Betlejem zatrzymali się w chacie Befany. Namawiali ją, by wyruszyła z nimi. Ta jednak odmówiła. Kiedy zobaczyła na niebie gwiazdę betlejemską, zaczęła żałować swej decyzji. Pozbierała swe zabawki i zasmucona poszła szukać Trzech Króli. I tak po dziś dzień ich szuka, rozdając swe zabawki dzieciom dobrym. Tym złym zaś pozostawia węgielki... We Florencji czarownica ta przypomina wyglądem Harleyowca!



A na koniec w ramach świątecznych ciekawostek świąteczna piosenka :D