sobota, 15 grudnia 2012

Kuba - muzyka

Nie ma bardziej muzycznego kraju niż Kuba!

Muzyka kubańska, ma „genetyczny” charakter, związany z jej codziennym i organicznym udziałem w życiu narodu kubańskiego. Mieszkańcy Kuby są jednym z najbardziej roztańczonych i rozmuzykowanych narodów świata! To właśnie stąd pochodzi rumba, cza-cza, mambo, czy salsa. Najbardziej charakterystyczna jest jednak ogólna atmosfera gorących, ekstatycznych rytmów, podkreślanych klaskaniem, akompaniowaniem na bębnach, kastanietach i instrumentach strunowych. Muzyka rozsławiła Kubę, mieszkańcy wyspy są radośni, weseli, lubią się bawić, każdy lokal ma orkiestrę, bez muzyki nie ma tu życia. 
Jednym z największych przebojów na wyspie jest „Guantanamera”:


COMPAY SEGUNDO - Guantanamera
kubański muzyk, gitarzysta i kompozytor. Na Kubie zyskał popularność już w latach 50., znany przede wszystkim jako bardzo dobry gitarzysta i kompozytor wielu popularnych kubańskich melodii i piosenek. W młodości grał także na klarnecie oraz bongo. Jest także wynalazcą armonico – 7- strunowego instrumentu podobnego do gitary.
Pytany o receptę na długowieczność (96 lat!) odpowiadał krótko: mutton consommé (rodzaj rosołu gotowanego na baranich kościach) i łyk rumu.


Raul Paz – Carnaval

Habana Blues – Cansado

Los Zafiros - Y Sabes Bien

Ska cubano - Mambo ska

piątek, 14 grudnia 2012

Kuba - filmy

A na zimowe wieczory - kubańskie dziwy filmowe :)

Juan de los Muertos – Juan ma 40 lat i jak większość ludzi w jego wieku mieszkających na Kubie, całymi dniami nie robi nic. Taki ma styl życia i będzie go bronił za wszelką cenę. Jego najwierniejszym kompanem jest, równie leniwy a do tego dużo głupszy, Lazaro. Jedyne, co budzi w Juanie jakiekolwiek emocje jest jego córka, Camila. Młoda i ładna dziewczyna, która nie chce znać swojego ojca. Kiedy na Kubie rozpoczyna się seria dziwnych wydarzeń dotyczących plagi zombie Juan wpada na pomysł biznesu. Razem ze znajomymi zakłada firmę "Juan de los muertos: Zabijamy twoich najbliższych."

Kuba - ciekawostki


Hawana
, stolica Kuby, uznawana jest za jedną z najpiękniejszych stolic położonych na wyspach na świecie. Znajduje się tu szereg zabytków architektonicznych posiadających ogromną wartość historyczną. W 1984 roku zabytki Hawany zostały umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO.




Ulice Trinidadu przyciągają malowniczością i domami w pastelowych kolorach. Przechodząc obok domostw zauważyć można dość specyficzną rzecz - klatki dla kanarków wywieszone przed domami, mają one zapewnić dostatek i szczęście. 







Komunikacja na Kubie podobno jest dość trudna. Kilka linii autobusowych znaleźć można w stolicy, jednakże autobusy kursują rzadko i nieregularnie. Po Kubie można także poruszać się za pomocą kolei, jednak jest to jeden z najgorszych środków transportu. Pociągi bardzo często spóźniają się o parę godzin, zatrzymują się w szczerym polu na postój lub nie przyjeżdżają w ogóle. 
Co ciekawe najprostsze okazuje się podróżowanie autostopem! Posiadacz prywatnego auta ma obowiązek zabrania autostopowiczów. Na wyjeździe z miasta jest przystanek gdzie funkcjonariusz rządowy rozsadza autostopowiczów w samochodach.


Kubańskie cygara (inaczej cygara hawańskie) uważane są za najlepsze na świecie, dogodny klimat do uprawy tytoniu, duża wilgotność powietrza i nasłonecznienie, wysoka temperatura powietrza, żyzna gleba idealna do uprawy najlepszych odmian tej rośliny oraz doświadczeni w wyrobie cygar torcedore. Sztuka uprawy tytoniu na Kubie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, plantatorów cechuje wysoki profesjonalizm i znawstwo wszystkich tajników. 
Proces wytwarzania cygar wymaga niezwykłej dokładności i koncentracji. Aby zostać torcedore należy przejść pięcioletnie szkolenie, potem pracuje się przy małym stoliczku, gdzie przez cały dzień trzeba zwinąć 100 cygar. To trudny i bardzo męczący zawód, ale niektórzy są artystami w swym fachu i to im poleca się wykonanie cygar z najcenniejszych liści. Wśród cenionych torcedores wymienić można pracującą w fabryce El Laguito Normę Fernandez z rąk, której wy szła najdroższa na świecie, limitowana partia cygar o nazwie Cohiba Behike, gdzie jedna sztuka kosztuje 440 dolarów.
Uwaga amatorzy! Cygara nie są i nigdy nie były zwijane na spoconych udach pięknych Kubanek :)

Zanim palenie cygar stało się na świecie symbolem gustu i dobrego smaku, uważane było za zwyczaj pogański i było w Europie zakazane.

Ciekawe artykuły na temat Kuby można znaleźć na stronie magazynu "Poznaj Świat" :
Kuba - artykuły