sobota, 23 czerwca 2012

Tajlandia - muzyka


Job 2 do - doo doo doo

Slot Machine - Suan Dokmai (Sound of silence)

The Son of P.M. - James Bond Theme




Viparat Piengsuwan - The boeat that I row

Tajlandia - kuchnia


Po tajlandzku je się widelcem i łyżką. Wszystkie potrawy podzielone są na małe kawałeczki - „na jeden kęs” - tak że nóż do niczego nie jest potrzebny. Widelcem nakłada się ów kęs na łyżkę, a następnie za jej pomocą podaje się jedzenie do ust. 


Podstawą kuchni jest ryż. Tajlandczycy przygotowują go na wiele sposób i w wielu formach – kleistych lub sypki. Spożywają go na śniadanie w formie zupy mlecznej i wieczorem jako dodatek do dania głównego, jedzą go właściwie cały dzień. Także w formie makaronu ryżowego.


Typowe tajskie potrawy to :
  • Masaman Neua - wołowina w curry
  • Pad Tai – smażony makaron
  • Khao Pad – smażony ryż
  • Rosół drobiowy z mlekiem kokosowym
  • Mięso mielone z miętą
  • Pikantna sałatka z zielonej papai

Kuchnia ekstremalna:
W kuchni tajskiej są też specjały przyprawiające o zawrót głowy przeciętnego Europejczyka – kurze embriony sprzedawane w różnych stadiach rozwoju – od „prawie jajka” do „prawie kurczaka” , zupa z kurzych łapek czy kurze dupki na patyku , czy o zgrozo smażone karaluchy, wnętrzności wieprzowe albo nalewki z węży i robaków. Znajdziemy też bary owadów - prasowane koniki polne, chrząszcze, larwy i jajka mrówek.


Tajlandia - ciekawostki

Oficjalna nazwa stolicy Tajlandii – Bangkok - składa się aż z 21 słów i figuruje w Księdze Rekordów Guinnesa, jako najdłuższa nazwa geograficzna na świecie. Zawiera w sobie określenia takie jak: Miasto Aniołów, Wielkie Miasto Nieśmiertelnych, Wzniesiony Przez Wiśwakarmana Na Polecenie Indry, Wspaniałe Miasto Dziewięciu Klejnotów.







Na blogach podróżniczych możemy przeczytać, że Tajowie są bardzo rozgadani i mają dla każdego obcokrajowca długą listę pytań: Skąd jesteś? Ile masz lat? Czy jesteś żonaty? Czy masz dzieci? Zazwyczaj są to zwyczajne pytania służące podtrzymaniu rozmowy i nie są uważane za niegrzeczne. Kochają również prawić komplementy. Jeśli mówisz choć kilka słów po Tajsku, to zostaniesz uznany za geniusza lingwistyki, a zwyczajny uśmiech zostanie nagrodzony pochwałami twojego powalającego wyglądu. 





Święto Światła
Jest jednym z najbardziej niezwykłych świąt tajskich. Jest to uroczystość dziękczynna za wypełnienie koryt rzek wodami po ulewnych deszczach. Na wodę puszczane są wówczas maleńkie łódeczki z zapaloną świecą, kadzidełkiem, monetą i kwiatami. 


Podniebne Lampiony, znane jako "Khoom Loy" to rytuał zwykle odprawiany w Północnej Tajlandii przy pełni księżyca w dwunastym miesiącu księżycowym Kalendarza Buddyjskiego, zwykle w listopadzie. Uważa się, że puszczenie Podniebnego Lampionu “Khoom Loy” w niebo przynosi szczęście. Wielu Tajów, w szczególności Buddystów wierzy, że symbolizują one ludzkie kłopoty i zmartwienia szybujące, odpływające w dal. Tradycją jest oferowanie Lampionów świątyniom i mnichom. Obdarowujący wierzą, że w zamian dostaną „oświecenie”, ponieważ ofiarowany płomień Lampionu symbolizuje mądrość.