piątek, 16 marca 2012

Indonezja - muzyka


Gugun and the Bluesbug - Move On - czyli porcja indonezyjskiego bluesa

The Sigit - Black Amplifier

Tony Q Rastafara - Pesta Pantai - i trochę reggae na koniec



Indonezja - filmy


Znalazłam wiele ciekawych filmów na piątkowe wieczory ze znajomymi, oto kilka z nich ;)...

Pembalasan ratu pantai selatan - Duch starożytnej królowej opanowuje ciało młodej studentki antropologii, która pod wpływem złej siły wpada w morderczy szał.

Waleczna DamaKathy Gallager mści się na zabójcy męża. Pojmana przez swojego przeciwnika, zostaje skazana na śmierć. Jednak sędziwy mistrz uzdrawia jej ciało i duszę, uczy ją oryginalnych technik walki i tworzy z niej niezwyciężonego zabójcę - Kobietę Smoka.
I na koniec mój ulubiony tytuł:

Setan Facebook - Farah jest młodą i energiczną dziewczyną z lekką obsesją na punkcie swojego statusu na Facebooku. Terror zaczyna się, gdy dziewczyna dostaje zaproszenie do znajomych od tajemniczej osoby Miry Anindhity. Farah nie przyjmuje zaproszenia, jednak jej znajomi, którzy to zrobili zaczynają nagle ginąć.

Indonezja - kuchnia


W kuchni indonezyjskiej istnieje zróżnicowanie regionalne, widoczne są wpływy kuchni arabskiej, indyjskiej i chińskiej.
Kuchnie indonezyjskie, słynące z bogactwa aromatycznych miejscowych przypraw, opierają się głównie na ryżu, z dodatkiem mięsa, ryb i owoców morza. Do jedzenia używa się najczęściej kombinacji łyżki (trzymanej w prawej ręce) i widelca (w lewej).

Nasi goreng - smażony ryż,‭ ‬jest to tradycyjne danie kuchni malajskiej i indonezyjskiej składające się z ugotowanego i wystudzonego ryżu,‭ ‬który następnie smaży się z dodatkiem cebuli i przypraw.‭ ‬Pozostałe składniki to słodki soso sojowy‭ ‬-‭ ‬kecap manis,‭ ‬pokrojony omlet,‭ ‬warzywa,‭ ‬mięso,‭ ‬sambal,‭ ‬chrupki smażony makaron, rozmaite sosy i dipy.‭ ‬Potrawę mocno przyprawia się lokalnymi korzeniami.

Sambal – sos chili,‭ ‬podawany jako uzupełnienie dania.‭ ‬Jest dosyć gęsty a do jego przyrządzenia używa się rozmaitych gatunków tej ostrej papryczki.‭ ‬

Satay ‭- ‬kawałki lub plastry kurczaka,‭ ‬jagnięciny,‭ ‬wołowiny,‭ ‬ryby lub innego mięsa nadziewa się na cienkie patyczki bambusowe i grilluje nad ogniskiem.‭ ‬Podaje się z ostrymi sosami.

Otok-otok - jest typową potrawą kuchni azjatyckiej,‭ rodzaj pikantnych klopsów rybnych,‭ ‬swój wyjątkowy aromat zawdzięczają mleczku kokosowemu i dodatkom.‭ ‬Klopsy zawijane są w liście bananowca i pieczone.‭ 

Gado-gado - jest mieszanką surowych i podgotowanych warzyw,‭ ‬podawanych z sosem z orzechów arachidowych i chipsami krewetkowymi.‭ ‬Zwykle przygotowywane jest z ziemniaków,‭ ‬kiełków fasoli mung,‭ ‬marchewki,‭ ‬sałaty lodowej,‭ ‬ogórków lub innych.

Najbardziej rozpowszechnionymi na wyspie owocami są banany, jadane są w formie ciasteczek,‭ ‬cukierków,‭ ‬drożdżówek z bananowym nadzieniem a nawet smażone w plastrach‭ ‬-‭ ‬pisang goreng.‭ 

Indonezja - ciekawostki


  • Nazwa Indonezja wywodzi się z dwóch greckich słów: Indos - "indyjski" i nesos - "wyspa".
  • Nikt do końca nie wie z ilu wysp dokładnie składa się Indonezja. Najczęściej podawaną liczbą jest 13 677 z czego prawie 6000 nazwanych na około 1000 zasiedlonych.
  • Indonezja należy do tak zwanego Ognistego Pierścienia Pacyfiku - obszarów z największą liczbą aktywnych wulkanów. Obecnie znajduje się tam ok 167 wulkanów, z czego aż 77 jest aktywnych.

  • Godło przedstawia mitycznego ptaka Garudę, złotego orła reprezentującego twórczą energię.Kolor złoty oznacza wielkość narodu Indonezji a czarny przyrodę.
    Skrzydła orła składają się z 17 piór, ogon z 8, a szyja z 45. Liczby te układają datę proklamacji niepodległości Indonezji 17 sierpnia 1945.
    W szponach orła widnieje szarfa z napisem Bhinneka Tunggal Ika (jedność w różnorodności). Jest to stare motto jawajskie, które oznacza jedność Indonezyjczyków pomimo ich odrębności etnicznych i kulturowych.
    Tarcza jest symbolem ochrony państwa. Na tarczy umieszczone pięć symboli oznacza pięć podstawowych zasad funkcjonowania państwa (Pancasila). Gwiazda o kolorze złotym reprezentuje wiarę w Boga, łańcuch - sprawiedliwość, drzewo banian - jedność Indonezji, głowa bawołu - demokrację, a kłos ryżu i gałązka bawełny - równość.
  • Ślub indonezyjski nie ma sobie równych – zazwyczaj zaprasza się 1000 - 3000 gości. Data ślubu musi zostać obliczona dla konkretnej pary. Raz wyznaczona data to świętość (nie ważne czy wypada jutro czy za 5lat).
  • Lamalera, czyli wyspa wielorybników można o niej poczytać na stronie miesięcznika "Poznaj Świat" :
    http://www.poznaj-swiat.pl/artykul,zabic_orke,449

Warany z Komodo:
Osiągają długość do 2,5 - 3,0 m (rekord to 3,65 m).Żywią się większymi kręgowcami, głównie ptakami i ssakami (takimi jak konie, bawoły wodne, świnie, jelenie, kangury) odnotowano także kilka śmiertelnych ataków na ludzi, warany są także kanibalami. Warany z Komodo nie mają wrogów naturalnych w ogniwie pokarmowym, jedynym zagrożeniem dla młodych waranów są dorosłe osobniki. Na krótkim odcinku waran z Komodo może biec z szybkością do 20 km/h. Potrafi też pływać w pogoni za ofiarą.Niesamowity jest fakt, że samice waranów z Komodo prawdopodobnie przy braku samców mogą rozmnażać się partenogenetycznie (czyli tworzyć swoje kopie bez zapłodnienia). Opisano przypadki dwóch samic, które złożyły niezapłodnione jaja, genotyp wyklutych z nich młodych jest identyczny, jak ich matek.


wtorek, 13 marca 2012

Islandia - muzyka


Hera - Feels so good

Pétur Ben - Something Radical

Jeff Who - Barfly

Menn Arsins - 12 Steps to the Liquor Store




Islandia - kuchnia

Pstrągi, łososie, cierniki, węgorze, dorsze, łupacze, sole, krewetki. Tak wspaniałych śledzi w Polsce nie znajdziemy.

Łeb barani - rozdziela się go na 2 części, marynuje albo gotuje. Z owcy nic się nie wyrzuca, prawie wszystko jest wykorzystywane, nawet oczy. 

Statur - mięso, tłuszcz i krew zaszyte w owczym żołądku 

Blódmór – serce, wątroba i płuca owcy zapakowane w owczy żołądek i ugotowane 

Sursadir hrutspungar – wędzone jądra baranie. Rzadką specjalnością jest kiełbasa sporządzona z drobno pokrojonych i odpowiednio przyprawionych jąder.

Hakarl - najsłynniejsze danie, czyli mięso rekina, które pocięte w wąskie paski musi przez kilka tygodni dojrzewać (gnić!), leżąc na brzegu morza na deskach pokrytych żwirem i przykrytych kamieniami. Potem je się wędzi i długo suszy w przewiewnych szopach. Smakołyk pachnie trochę amoniakiem, a smakuje jak przejrzały ser camembert. Znawcy twierdzą, że najważniejszą rzeczą przy kosztowaniu tego delikatesu, to trzymać go jak najdalej od nosa.

Svarta daudi (czarna śmierć) - wysokoprocentowa wódka, pije się ją z czarnym razowym chlebem.

Skyr - na śniadanie potrawa z przegotowanego mleka zmieszanego z twarogiem Po kilku godzinach leżakowania, substancję przeciera się przez sito i skyr jest gotowy. Podawany jest z solą, cukrem, owocami, bitą śmietaną, zależnie od gustu.

Islandia - ciekawostki

Islandia to "kraj lodu" – około 11% powierzchni tego wyżynno-górzystego kraju zajmują lodowce.

Astronauci amerykańscy przed misją Apollo ćwiczyli lądowanie na księżycu na islandzkich polach lawy, bo zdaniem NASA islandzki krajobraz najbardziej przypomina księżycowy.

Opady śniegu mogą występować również latem, natomiast zimą są notowane deszcze. 

Z Islandii najbliżej jest do: Grenlandii (287 km), następne w kolejności są Wielka Brytania (798 km) i Norwegia kontynentalna (970 km)

Fauna lądowa Islandii jest jeszcze uboższa niż świat roślinny Islandii. W stanie dzikim żyją w Islandii – nie licząc fauny umyślnie sprowadzonej przez ludzi (między innymi myszy i szczury) jedynie 1 gatunek ssaka: niedźwiedź polarny (zimą, gdy dzięki krom dociera do Islandii). W 1770 roku sprowadzono na Islandię renifery, które jednak okazały się trudne w hodowli i zdziczały. Kiedyś na Islandii żyły żaby, które wymarły jednak w pierwszej połowie XIX wieku. Z bezkręgowców należy wymienić ślimaki, a także różne owady (w tym komary) i pająki. Najbardziej urozmaiconą grupę stanowią w Islandii ptaki, występujące w liczbie ok. 100 gatunków.

Język islandzki to najstarszy używany język w Europie. Współcześni Islandczycy są w stanie czytać w oryginale 1000-letnie sagi. To język którym posługiwali się Wikingowie tysiąc lat temu.

Na Islandii w zasadzie nie używa się nazwisk rodowych, a tylko nazwisk utworzonych od imienia ojca (czasem matki). Pojedyncze nazwiska (we współczesnym europejskim sensie) funkcjonują ale większość z nich została odziedziczona po przodkach nie-Islandczykach.

Przykładowy Islandczyk, Jón Stefánsson, ma syna imieniem Fjalar. Nazwiskiem Fjalara nie będzie Stefánsson, jak jego ojca, a Jónsson, co dosłownie oznacza syn Jóna. Tej samej metody używa się dla kobiet. Córka Jóna Stefánssona, Kata również nie będzie się nazywać nie Stefánsson, a Jónsdóttir, dosłownie córka Jóna.
Islandczycy mówią do siebie po imieniu i przez to listy osób (jak np. książki telefoniczne) ułożone są alfabetycznie według imion, a nie nazwisk.

Innych kobiet niż pucołowate blondynki na Islandii praktycznie nie ma. Kobiety na Islandii mają jasne włosy, niebieskie, duże oczy – dokładnie tak jak Germanki sprzed kilku tysięcy lat... Tylko tam nie przejęły praktycznie żadnych cech innych plemion – dlatego Islandki są do siebie bardzo podobne.


Ze względu na tanią energię geotermalną Islandia to jedyne miejsce w Europie, gdzie hoduje się banany w szklarniach. Nadmiar ciepłej wody wykorzystuje się do podgrzewania chodników i ulic, aby zimą nie zalegał na nich śnieg.

Sztandarowym polskim produktem, oferowanym na Islandii są wafle Prince Polo, znane tam pod nazwą Prins Póló, które są najpopularniejszym rodzajem słodyczy na całej wyspie.


poniedziałek, 12 marca 2012

Ekwador - muzyka

Ekwador pozytywnie nas zaskoczył różnorodnością rytmów!

JAIME GUEVARA - SEÑOR PROHIBICIONISTA

Luis Rueda y El Feroz Tren Expreso - La Mala Reputacion - zdecydowanie złowieszcze, tylko dla osób o mocnych nerwach :)

ARKABUZ- Tolita


Alma rasta - Chica dulce - na chwilę powrót do spokojniejszych rytmów

Miss Goulash – GEISHA - i znów mocniejsze!


Ekwador - kuchnia

Najciekawsze naszym zdaniem dania z kuchni ekwadorskiej:

tronquito - zupa z jąder byka

cuy - danie ze świnki morskiej(grillowana/faszerowana/zupa). Znana była już w epoce Imperium Inków, którzy początkowo składali zwierzątka w ofierze bogom i bóstwom, jednak z czasem zaczęli doceniać wartości odżywcze mięsa świnek morskich.

caldo de papas - zupa na krowim kopycie z gniecioną kukurydzą

viche - zupa rybna z orzeszkami ziemnymi.

empanadas de morocho - wydrylowana kukurydza nadziewana mięsem

encocadas - krewetki lub ryba z mleczkiem kokosowym

Dania popija się napojem z gniecionej kukurydzy z dodatkiem mleka, cynamonu i cukru zwanym morocho.

Ekwador - ciekawostki

Mitad del Mundo (Środek Świata) - miejscowość położona na równiku. Tutaj można stanąć jednocześnie na obydwu półkulach. Atrakcją dla odwiedzających to miejsce jest muzeum Mitad del Mundo, w którym można przeprowadzić wiele ciekawych eksperymentów tłumaczonych prawem grawitacji.



Ekwador jest jednym z największych w świecie producentów i eksporterów bananów. Odwiedzając targowiska będziemy zdziwieni, jak inne od znanych nam kształty i kolory mogą przybierać te owoce. Jak różnie mogą smakować.  Z przeznaczeniem głównie na wywóz uprawia się także kawę i kakao. 

Na cały świat rozsyłane są też ekwadorskie róże, które swoje unikalne piękno zawdzięczają specyficznemu klimatowi. Jedną ze znaczniejszych hodowli, położoną pod wulkanem Cotopaxi, prowadzi mieszkający tam od lat Polak z Krakowa.

Cumbia (taniec ludowy) - rytm przypominający galopującego, trzynożnego konia to obok folku andyjskiego i hiszpańskich ballad miłosnych najczęściej słuchana muzyka. (Jeśli ktoś mi pokaże "
rytm przypominający galopującego, trzynożnego konia" to ozłocę :)

Ekwador przecina tzw. Aleja Wulkanów. Majestaty niektórych z tych pięknych szczytów można podziwiać jadąc na dachu pociągu zwanego El Nariz del Diablo (Nos Diabła). Trasa kolei uznawana jest przez Ekwadorczyków za najtrudniejszą na świecie ze względu na liczne przepaści i wąskie przełęcze.

Na blogach podróżniczych możemy przeczytać, że Ekwadorczyków różni wiele, ale łączy jedno - piłka nożna! Grają wszyscy i wszędzie: mężczyźni i kobiety. dzieci, rodzice i dziadkowie. Na profesjonalnych boiskach, w parku, na polanie. A jak nie grają to... kibicują. 

Do Ekwadoru należą wyspy Galapagos, oddalone 1000 km od stałego lądu. 13 dużych + mniejsze = olbrzymi Park Narodowy. Obfituje w niezliczoną ilość gatunków zwierząt (żółwie) i roślin.

niedziela, 11 marca 2012

Kanada - muzyka

Nasze zadanie wyszukania muzyki z danego państwa jeszcze nigdy nie było prostsze :)


Neil Young - Rockin' In The Free World - nie mogło się obyć bez tej piosenki!

The Guess Who - Undun - zespół na pewno świetnie Wam znany z piosenki "American Woman", tym razem w innej odsłonie

Barenaked Ladies- Be My Yoko Ono

Danko Jones - Love Is Unkind

Rush - Fly By Night

The Crash Test Dummies - Mmm Mmm Mmm Mmm - i na koniec taki hicior dla przypomnienia :)




Kanada - filmy

Kanada jest ważnym producentem filmów. System dofinansowania ze środków publicznych pozwolił stworzyć kanadyjską, artystyczną i niekomercyjną szkołę filmową. W Kanadzie, a szczególnie w Toronto, zwanym „Hollywoodem Północy” kręci się wiele filmów amerykańskich. Spośród Kanadyjczyków wywodzi się także wielu znanych aktorów, w większości komediowych.

To w Kanadzie powstały tak znane i cenione produkcje jak: Efekt motyla, Złap mnie, jeśli potrafisz, Juno, Harry Angel, Tajemnica Brokeback Mountain, Silent Hill, Piła, Świt żywych trupów, 2012, Bezsenność.


A co jeśli chodzi o te gorsze produkcje? Chcecie się pośmiać? Proszę bardzo:



Droga bez powrotu - Grupa młodych ludzi utknęła w lasach Zachodniej Wirginii. W poszukiwaniu drogi powrotnej i pomocy, turyści natknęli się na rodzinę genetycznie zniekształconych ludzi, o których istnieniu krążyły do tej pory tylko krwawe legendy. Niestety te enigmatyczne opowieści okazują się prawdą. Nie pozostało im nic innego, jak rzucić się do szalonej ucieczki aby ocalić życie.









Tamara - Tamara jest nie zbyt ładną i popularną, lecz inteligentną uczennicą szkoły średniej. Koledzy nabijają się z niej, pewnego dnia postanawiają wykorzystać to, że Tamarze podoba się ich nauczyciel od angielskiego i ponownie z niej zażartować, jednak tym razem sprawa wymyka się spod ich kontroli. Tamara umiera, nastolatki nie wiedzą, co zrobić wiec postanawiają ją pochować w lesie, jednak następnego dnia bohaterka powraca do szkoły, jako piękna i pewna siebie dziewczyna. Pragnie zemsty za wyrządzone jej krzywdy, oraz chce, aby jej wybranek ją pokochał tak samo jak ona jego.


Kanada - kuchnia


Typowo kanadyjskie potrawy to :

  • ostrygi, małże przegrzebki ze smażonymi pędami paproci oraz jadalnymi wodorostami,
  • homary gotowane z grilla,
  • języki i szczęki dorsza,
  • pasztet z foczej płetwy
  • calgary beef bash - peklowana wołowina z duszoną fasolką i frytkami,
  • Wędzony karibu
  • pudding au chomeur (dosł. “deser bezrobotnego”) – rodzaj ciasta z karmelem
  • Syrop klonowy – symbol państwa. Naturalny syrop klonowy jest otrzymywany poprzez odparowanie wody z soku pobieranego z pnia klonu. Nie zawiera konserwantów, jest bogaty w cukry, sole mineralne (wapnia, potasu, magnezu, manganu, fosforu), witaminy (B2, B5, B6, niacyna, biotyna, kwas foliowy), nie zawiera konserwantów i podobnie jak miód ma właściwości bakteriobójcze. Jest przy tym znacznie mniej kaloryczny niż cukier i miód. Ma bursztynową barwę, gęstą konsystencję i słodki, lekko przydymiony smak. Używa się go do przyprawiania różnych deserów, oraz do polewania najpopularniejszego śniadania w Kanadzie i USA - pancakes, czyli połączenia naleśników z polskimi racuchami.



Kanada - ciekawostki

Kanada to drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji). Jednocześnie gęstość zaludnienia wynosi 3,5 osoby na km², co czyni Kanadę jednym z najrzadziej zaludnionych krajów na świecie.

Symbolami Kanady są oczywiście liść klonowy oraz bóbr.
Śpiewa o tym przeurocza grupa The Arrogant Worms w piosence "We are the beaver" :)



Najpopularniejszymi sportami Kanady są hokej na lodzie (dyscyplina zimowa) i lacrosse (dyscyplina letnia). Hokej jest dyscypliną narodową i uprawia go około 2 mln obywateli!
W Kanadzie bardzo przestrzega się dobrych obyczajów. Nie ma tam płotów ogradzających posiadłości, rzadko zamyka się drzwi na klucz, ale wszyscy wiedzą, że nie wchodzi się na teren posesji bez pytania.
W amerykańskich dowcipach Kanadyjczyk przedstawiany jest jako osoba przepraszająca, gdy ktoś nastąpi jej na nogę.



Labrador, nowofunland, kanadyjski pies eskimoski, labrador husky - wszystkie te rasy psów pochodzą właśnie z Kanady. Kanadyjczycy uwielbiają swoich czworonożnych przyjaciół. Można u nich znaleźć m.in. listę zasłużonych psich oficerów, którzy polegli na służbie. 
Znana jest historia o William Lyon Mackenzie King, trzykrotnym premierze Kanady, który to będąc spirytualistą, zasięgał rad u duchów, w tym również u ducha swego psa! Do dziś, kiedy jakiś polityk popełnia duży błąd, mawia się, że powinien pójść po rozum do głowy i posłuchać rad psa.
W Kanadzie istnieją nawet psie pływalnie!








Ania z Zielonego Wzgórza – seria powieści pisarki Lucy Maud Montgomery opowiadająca o losach Ani Shirley, osieroconej dziewczynki wychowanej w Avonlea przez rodzeństwo - Marylę i Mateusza Cuthbertów. Powieść była wielokrotnie odrzucana przez wydawców kanadyjskich. Niemal natychmiast stała się bestsellerem. Mark Twain, po przeczytaniu książki nazwał Anię najukochańszym dzieckiem literackim od czasów Alicji w Krainie Czarów. Popularność powieści sprawiła, że kilka miesięcy później autorka wydała napisaną wcześniej 2 część przygód Ani. Ze swoją bohaterką związała się do końca życia.