wtorek, 13 marca 2012

Islandia - ciekawostki

Islandia to "kraj lodu" – około 11% powierzchni tego wyżynno-górzystego kraju zajmują lodowce.

Astronauci amerykańscy przed misją Apollo ćwiczyli lądowanie na księżycu na islandzkich polach lawy, bo zdaniem NASA islandzki krajobraz najbardziej przypomina księżycowy.

Opady śniegu mogą występować również latem, natomiast zimą są notowane deszcze. 

Z Islandii najbliżej jest do: Grenlandii (287 km), następne w kolejności są Wielka Brytania (798 km) i Norwegia kontynentalna (970 km)

Fauna lądowa Islandii jest jeszcze uboższa niż świat roślinny Islandii. W stanie dzikim żyją w Islandii – nie licząc fauny umyślnie sprowadzonej przez ludzi (między innymi myszy i szczury) jedynie 1 gatunek ssaka: niedźwiedź polarny (zimą, gdy dzięki krom dociera do Islandii). W 1770 roku sprowadzono na Islandię renifery, które jednak okazały się trudne w hodowli i zdziczały. Kiedyś na Islandii żyły żaby, które wymarły jednak w pierwszej połowie XIX wieku. Z bezkręgowców należy wymienić ślimaki, a także różne owady (w tym komary) i pająki. Najbardziej urozmaiconą grupę stanowią w Islandii ptaki, występujące w liczbie ok. 100 gatunków.

Język islandzki to najstarszy używany język w Europie. Współcześni Islandczycy są w stanie czytać w oryginale 1000-letnie sagi. To język którym posługiwali się Wikingowie tysiąc lat temu.

Na Islandii w zasadzie nie używa się nazwisk rodowych, a tylko nazwisk utworzonych od imienia ojca (czasem matki). Pojedyncze nazwiska (we współczesnym europejskim sensie) funkcjonują ale większość z nich została odziedziczona po przodkach nie-Islandczykach.

Przykładowy Islandczyk, Jón Stefánsson, ma syna imieniem Fjalar. Nazwiskiem Fjalara nie będzie Stefánsson, jak jego ojca, a Jónsson, co dosłownie oznacza syn Jóna. Tej samej metody używa się dla kobiet. Córka Jóna Stefánssona, Kata również nie będzie się nazywać nie Stefánsson, a Jónsdóttir, dosłownie córka Jóna.
Islandczycy mówią do siebie po imieniu i przez to listy osób (jak np. książki telefoniczne) ułożone są alfabetycznie według imion, a nie nazwisk.

Innych kobiet niż pucołowate blondynki na Islandii praktycznie nie ma. Kobiety na Islandii mają jasne włosy, niebieskie, duże oczy – dokładnie tak jak Germanki sprzed kilku tysięcy lat... Tylko tam nie przejęły praktycznie żadnych cech innych plemion – dlatego Islandki są do siebie bardzo podobne.


Ze względu na tanią energię geotermalną Islandia to jedyne miejsce w Europie, gdzie hoduje się banany w szklarniach. Nadmiar ciepłej wody wykorzystuje się do podgrzewania chodników i ulic, aby zimą nie zalegał na nich śnieg.

Sztandarowym polskim produktem, oferowanym na Islandii są wafle Prince Polo, znane tam pod nazwą Prins Póló, które są najpopularniejszym rodzajem słodyczy na całej wyspie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz