piątek, 22 lutego 2013

Malezja - muzyka

Furniture - Shake Like Judy Does

Pop Shuvit - Old Skool Rocka

Silvergun Superman - Stone Temple Pilots

Yuna - Live Your Life

Disagree – Pooch - warto zwrócić uwagę na teledysk :)

Malezja - filmy

Santau - Halimi i Nina mieszkają wraz z córką Tuti w malajskiej wiosce. Wiodą spokojne i dostatnie życie. Kiedy pojawiają się nowi sąsiedzi, rodzina Halima zaczyna doświadczać dziwnych i koszmarnych wydarzeń. Z czasem Nina z dobrej i pracowitej żony staje się leniwą i nieznośną kobietą. Każdego dnia dzieją się rzeczy, które mogą zniszczyć ich rodzinny związek. Halim nie wierzy jednak w opowieści paranormalne, które opowiada mu jego córka. Córka oznajmia mu, że Ninę opętały demony. Zabiera ją do szamana. Tam dowiaduje się ku swemu zdumieniu, że jego żoną zawładnął ktoś zazdrosny o jego karierę i szczęście rodzinne. Czy Halimowi uda się uporać z tym problemem? Kto stoi za opętaniem jego żony?

Malezja - kuchnia

Malezyjczycy przywiązują dużą wagę do spraw kulinarnych, a wokół jedzenia tworzą się więzi społeczne i rodzinne. Kuchnia Malezji jest ściśle związana z kuchnią chińską, malajską i hinduską. 

To kuchnia bogata w przyprawy i mleko kokosowe. Do przyrządzania potraw używa się aromatycznych liści limonki, pikantne papryczki, delikatną kolendrę, wyrazisty imbir.

Niektóre restauracje podają jedzenie na liściach bananowca – są wtedy oznaczone jako „banana leaf”. 

Ciekawe potrawy:

Ikan panggang - ryba pieczona w liściach banana;

Ikan bilis - sardele dodawane do potraw;

Ikan assam - ryba pieczona z dodatkiem tamaryszku i z sosem curry; 

Potrawy z kurczaka to np. smażony kurczak z chili i cytryną - ayam kapitan.

Hawekrs’ stalls, czyli bary na kółkach - takie jedzenie to podobno narodowe hobby Malezyjczyków 


Malezyjskie śniadania mogą składać się z zupy z owoców morza (lakse), chrupiącego chleba (roti canai) maczanego w sosie, ryżu z orzeszkami ziemnymi, kokosem i ryby w sosie curry (nasi lemak); jajek albo rosołu z makaronem.

Na obiad podaje się np. zupę wonton oraz potrawy z ryżem, makaronem, curry, mięsem oraz owocami morza. Najbardziej znanym malajskim daniem jest satay, czyli kawałki marynowanej wołowiny lub drobiu opieczone na węglu drzewnym, polane sosem z orzeszkami ziemnymi. 

Na deser Malezyjczycy serwują ais kacang czyli półpłynny, krojony lód, polany słodkimi syropami i skondensowanym mlekiem, a następnie ułożony na ziarnach zbóż, fasoli lub galaretce oraz cendol – kokosowe mleko polane syropem karmelowym i obsypane pokruszonym lodem. Do większości posiłków podaje się napoje, m.in.: mleko kokosowe, sojowe, kolorowe sojowe napoje lub gorącą herbatę ze skondensowanym mlekiem.

Malezja - ciekawostki

Malezja należy do jednych z najchętniej odwiedzanych przez turystów państw świata. Malezja to wspaniałe krajobrazy, oryginalna architektura i urocze zakątki Półwyspu Malajskiego. To kraj bezpieczny i tani, całodzienne utrzymanie wynosi 60-80 zł, wliczając w to wyżywienie, transport i nocleg. Bardzo spodobało mi się stwierdzenie na którejś ze stron internetowych: "Z miejscową ludnością można porozumieć się w kilku językach: malajskim, chińskim, tamilskim i ibańskim." - prawda jakie udogodnienie ;)?...

Stolicą Malezji jest Kuala Lumpur (Błotniste Ujście), zwane przez mieszkańców w skrócie Key El. Jej symbolem są Petronas Twin Towers, bliźniacze wieże o wysokości 452 metrów, jedne z najwyższych wież świata. Są najwyższymi bliźniaczymi wieżami świata i najwyższą budowlą zbudowaną przed końcem XX wieku. Były one absolutnie najwyższymi budynkami miasta aż do 2004 roku.


Borneo - trzecia pod względem wielkości na świecie po Grenlandii i Nowej Gwinei. Wyspę porastają lasy równikowe, zamieszkane przez wiele różnych gatunków zwierząt. Park Narodowy Bako znajdujący się na Borneo jest domem dla około 150 zagrożonych wyginięciem nosaczy, czyli małp o nosie w kształcie ogórka, u starych samców nos wydłuża się do 10 cm i zwisa. Nos samicy jest mniejszy i zadarty ku górze, są gatunkiem endemicznym na Borneo.



Innym gatunkiem żyjącym w parku są świnie brodate.






Do nocnych zwierząt żyjących w parku należą lotokoty (patrz po prawej) i pangoliny (patrz po lewej), czyli łuskowcowate, podobne do pancernika stworzenia prowadzące nadrzewny tryb życia. Nie mają zębów, zawiązki zębów stwierdzono jedynie u embrionów. Funkcję zębów zastępują gromadzone w żołądku kamyki ocierające pokarm o zrogowaciałe ściany silnie umięśnionego żołądka. W razie zagrożenia pangoliny zwijają się w kłębek wystawiając ostre krawędzie łusek na zewnątrz.


Borneo pokrywa najstarsza na świecie, bo licząca ponad 130 mln lat, dżungla. Na jej obrzeżach żyje plemię Iban. Iban mieszkają nad rzekami w tzw. "długich domach" na palach, tworząc wspólnoty od 10 do 15 rodzin.

Wśród tego ludu uśmiercanie wrogów zatrutymi strzałkami z dmuchawek, a następnie obcinanie i preparowanie ich głów jest od bardzo dawna zabronionym procederem, ale tego typu przypadki, aczkolwiek rzadko, jeszcze się zdarzają.
Iban wierzą, że obcięcie i spreparowanie głowy wroga spowoduje, iż straci on duszę i będzie jego niewolnikiem w życiu pozagrobowym. Spreparowane głowy to dowód męstwa i odwagi. chwała i nobilitacja w strukturach plemiennych. Trofea przynosz szczęście, zdrowie, płodność, urodzaj i bogactwo zwierząt łownych. 


Jeśli jesteśmy przy tematach nadprzyrodzonych warto wspomnieć o susuku. Susuk to magiczny talizman ze złota lub kamieni szlachetnych, wprowadzany przez dukuna (czarownika) pod skórę klienta. Jego moc zależy właśnie od siły czarów dukuna. Susuk ma wzmacniać urok osobisty, charyzmę, urodę nosiciela, pomagać w karierze, szczególnie medialnej lub politycznej, chronić przed wypadkami i urokami. Stanowi też pewne zagrożenie dla duszy nosiciela i należy go usunąć przed śmiercią. Wiara w susuki jest nadal popularna w pewnych kręgach Malezyjczyków. Niektórzy płacą fortunę za "zamontowanie" takiego talizmanu.


Na koniec garść specyficznych niusów z Malezji :)
Władze Malezji ciekawie rozprawiają się z małżeństwami, które przechodzą kryzys w związku. Otóż takim parom oferuje się bezpłatny „drugi miesiąc miodowy”, w celu uratowania związków zagrożonych rozwodem. Władze mają nadzieję, że program ten ułatwi rozwiązywanie kłopotów małżeńskich i stworzenie przykładnego wzoru rodziny. 

Podróżując po Malezji można natknąć się na różowe pociągi, którymi podróżują wyłącznie kobiety. Koleje malezyjskie wprowadziły te pociągi do swojej oferty w celu zapewnienia bezpieczeństwa miejscowym kobietom, narażonym na zaczepki mężczyzn. 

Klienci myjni samochodowej niedaleko KL mogli liczyć na darmowe usługi prostytutek. Wystarczyło, że wykazali się "lojalnością"- po dziewięciu myciach auta klient otrzymywał możliwość odbycia darmowego stosunku płciowego z jedną z 9 prostytutek w zaprzyjaźnionym gabinecie masażu... Proceder jednak był nielegalny i myjnia została zamknięta.