piątek, 22 lutego 2013

Malezja - kuchnia

Malezyjczycy przywiązują dużą wagę do spraw kulinarnych, a wokół jedzenia tworzą się więzi społeczne i rodzinne. Kuchnia Malezji jest ściśle związana z kuchnią chińską, malajską i hinduską. 

To kuchnia bogata w przyprawy i mleko kokosowe. Do przyrządzania potraw używa się aromatycznych liści limonki, pikantne papryczki, delikatną kolendrę, wyrazisty imbir.

Niektóre restauracje podają jedzenie na liściach bananowca – są wtedy oznaczone jako „banana leaf”. 

Ciekawe potrawy:

Ikan panggang - ryba pieczona w liściach banana;

Ikan bilis - sardele dodawane do potraw;

Ikan assam - ryba pieczona z dodatkiem tamaryszku i z sosem curry; 

Potrawy z kurczaka to np. smażony kurczak z chili i cytryną - ayam kapitan.

Hawekrs’ stalls, czyli bary na kółkach - takie jedzenie to podobno narodowe hobby Malezyjczyków 


Malezyjskie śniadania mogą składać się z zupy z owoców morza (lakse), chrupiącego chleba (roti canai) maczanego w sosie, ryżu z orzeszkami ziemnymi, kokosem i ryby w sosie curry (nasi lemak); jajek albo rosołu z makaronem.

Na obiad podaje się np. zupę wonton oraz potrawy z ryżem, makaronem, curry, mięsem oraz owocami morza. Najbardziej znanym malajskim daniem jest satay, czyli kawałki marynowanej wołowiny lub drobiu opieczone na węglu drzewnym, polane sosem z orzeszkami ziemnymi. 

Na deser Malezyjczycy serwują ais kacang czyli półpłynny, krojony lód, polany słodkimi syropami i skondensowanym mlekiem, a następnie ułożony na ziarnach zbóż, fasoli lub galaretce oraz cendol – kokosowe mleko polane syropem karmelowym i obsypane pokruszonym lodem. Do większości posiłków podaje się napoje, m.in.: mleko kokosowe, sojowe, kolorowe sojowe napoje lub gorącą herbatę ze skondensowanym mlekiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz