środa, 28 listopada 2012

Ukraina - muzyka

Zaczniemy od chyba najbardziej znanej obecnie ukraińskiej grupy Piatnicy :)
5'Nizza – Soldat

Następnie grupa mieszana, ale inspirująca się ukraińskim folkiem i z Ukraińcem - wokalistą:
Gogol Bordello - In the meantime in Pernambuco
Kolejna grupa występowała zaledwie kilka dni temu w czasie Jarmarku Ukraińskiego w Gdańsku!
Тартак - Наше літо


Мертвий півень-Without You

Mad Heads XL - Чорні очка

Zapaska – Prorіzna

Ukraina - kuchnia


Najciekawszą rzeczą, którą wyczytałyśmy, jest stwierdzenie, iż specjałem na lwowskich ulicach są hot-dogi z oryginalną, pikantną, marynowaną marchewką. Czy ktoś nam może to potwierdzić :)?

Przekąski:
Na Ukrainie dużo popularniejszą od chipsów przekąską są rozmaite suszone stworzenia morskie. Można spróbować anchois, krewetek, kalmarów, ośmiornicy i innych rozmaitych  rybek. Nawet w bardzo nowoczesnym kinie, w którym sprzedają popcorn, nie należy się dziwić, gdy poczuje się ostry zapach ryby.


Kutia:
Jest potrawą regionalną, która ma już długa tradycję, a jej korzenie wywodzą się z Ukrainy.
Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa „kokkos” oznaczającego ziarno. Nazwa ta związana jest z podstawowym składnikiem, jaki stanowi ziarno pszenicy. Tradycyjnie kutię podaje się z okazji świąt Bożego Narodzenia a stanowi ona jedno z dwunastu tradycyjnych dań wigilijnych. Kutię przygotowuje się też z okazji Dziadów i na stypy.
Musi być ona we właściwy sposób przygotowana, namoczona i gotowana przez wiele godzin. Do pszenicy dodaje się tez specjalne dodatki. Jednym z nich jest tradycyjny mak, którego nie może zabraknąć w wigilijnej wieczerzy. Mak symbolizuje bogactwo, mrowie pieniędzy, podobnie jak sama pszenica, która jest jednym z najszlachetniejszych zbóż, a jednocześnie symbolem dostatku. Jako wigilijna potrawa kutia musi być tez wzbogacona cukrem i bakaliami. Tradycyjnie dodawano zamiast cukru miód lub słód. W niektórych regionach do kutii dodaje się także mleko lub śmietanę oraz inne dodatki zależnie od dostępności i upodobań, większość z nich jest tradycyjnie dodawana do ciast, czyli są to kandyzowane owoce, skórka pomarańczowa, cytrynowa itp.

Z napojów należy wymienić kwas chlebowy, czyli „napój” otrzymywany przez alkoholową i kwaśną fermentację chleba z dodatkiem cukru lub owoców i drożdży górnych, przyprawiany zwykle miętą, na Ukrainie podawany jest z jagodami czy dodatkiem soku brzozowego.



Ukraina - ciekawostki


We Lwowie stoi pomnik mnicha-piwowara z beczką piwa na ramieniu. 
Pomnik stanął na prospekcie Wolności. Na zewnętrznym denku beczki jest umieszczony zegar, który każdego dnia o 17.15 (uważa się, że Lwowska Piwowarnia została założona w 1715 roku) wygrywa pieśń piwowarów: "Kto lwowskie piwo pije – 100 lat pożyje".


Inne hasła, którymi reklamowano Piwo Lwowskie, były równie zacne :)
„Lwowskie piwo to jest klasa, robi z chłopa super asa”
„Prawdziwy smakosz pija tylko piwo lwowskie”
„Kto chce żyć bez troski, pije piwo Lwowskie”


Kolejna ciekawostka została znaleziona w artykule na stronie internetowej magazynu Poznaj Świat, który serdecznie polecamy :) Z artykułu dowiecie się co nieco o o Huculszczyźnie, tamtejszym Mikołaju i naturze:

Na zachętę coś o wróżbach:
Wieczór przed Świętym Wasylem, czyli 13 stycznia to czas wróżb. Przeróżne znaki na ziemi i niebie pokazują, jaki będzie kolejny rok i jaki ludzki los. Dziewczyny na wydaniu przygotowują każda po małym pierogu i karmią nimi kota. Której pieróg zostanie zjedzony, ta będzie mężatką jeszcze tego roku, której pieróg kot napocznie i zostawi, tej przypadnie los panny z dzieckiem, a jeśli zwierzak złapie pieroga i porzuci w kącie, tej chłopak oświadczy się, ale zostawi ją przed ślubem. W ten wieczór gazdowie bardzo dbają o zwierzęta, które na krótki czas stają się równe ludziom, mówią, lecz kto podsłucha taką rozmowę, nie może nikomu powtórzyć, bo umarłby niechybnie.



poniedziałek, 26 listopada 2012

Południk 18 zaprasza na...

Spotkanie Podróżnicze - Gruzja!

29 listopada o godz. 19:00 w kawiarni "Południk 18" odbędzie się kolejne Spotkanie Podróżnicze a tematem przewodnim będzie Gruzja.
Joanna Błeńska zabierze nas w podróż w przepiękne rejony Gruzji. Opowie o wejściu pod Kazbek, jednodniowych wędrówkach w Swanetii pod lodowce Ushby czy Shkhary i wreszcie o kilkudniowym trekkingu po dzikiej Tuszetii zakończonym w słynnej twierdzy Shatili w Chewsuretii. A po drodze wszechobecne średniowieczne wieże...

II Spotkanie Południkowego Klubu Hiszpańskiego

1 grudnia o godz. 10:00 zapraszamy na rozmowy w języku hiszpańskim o kulturze, kuchni i zwyczajach hiszpańskich! Spotkania prowadzi rodowita Hiszpanka i jest to świetna okazja do nauki bądź odświeżenia języka hiszpańskiego!
Szczegóły na: www.poludnik18.pl w zakładce "Południkowy Kalendarz Kulturalny" -> "Kluby Językowe"

0.5 Urodzin Południka 18

1 grudnia o godz. 18:00 zapraszamy również na obchody 0,5 Urodzin Południka 18! Świętujcie uczestnicząc w wyjątkowym Spotkaniu Podróżniczym, na którym Marek Pankanin, członek bydgoskiego Bractwa 18 Południka, opowie wam o wyprawie rowerowej wzdłuż polskiego "kawałka" południka 18!

Zapraszamy!

Więcej informacji na stronie www: http://www.poludnik18.pl/
Lub na Facebooku: http://pl-pl.facebook.com/Poludnik18