środa, 28 listopada 2012

Ukraina - kuchnia


Najciekawszą rzeczą, którą wyczytałyśmy, jest stwierdzenie, iż specjałem na lwowskich ulicach są hot-dogi z oryginalną, pikantną, marynowaną marchewką. Czy ktoś nam może to potwierdzić :)?

Przekąski:
Na Ukrainie dużo popularniejszą od chipsów przekąską są rozmaite suszone stworzenia morskie. Można spróbować anchois, krewetek, kalmarów, ośmiornicy i innych rozmaitych  rybek. Nawet w bardzo nowoczesnym kinie, w którym sprzedają popcorn, nie należy się dziwić, gdy poczuje się ostry zapach ryby.


Kutia:
Jest potrawą regionalną, która ma już długa tradycję, a jej korzenie wywodzą się z Ukrainy.
Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa „kokkos” oznaczającego ziarno. Nazwa ta związana jest z podstawowym składnikiem, jaki stanowi ziarno pszenicy. Tradycyjnie kutię podaje się z okazji świąt Bożego Narodzenia a stanowi ona jedno z dwunastu tradycyjnych dań wigilijnych. Kutię przygotowuje się też z okazji Dziadów i na stypy.
Musi być ona we właściwy sposób przygotowana, namoczona i gotowana przez wiele godzin. Do pszenicy dodaje się tez specjalne dodatki. Jednym z nich jest tradycyjny mak, którego nie może zabraknąć w wigilijnej wieczerzy. Mak symbolizuje bogactwo, mrowie pieniędzy, podobnie jak sama pszenica, która jest jednym z najszlachetniejszych zbóż, a jednocześnie symbolem dostatku. Jako wigilijna potrawa kutia musi być tez wzbogacona cukrem i bakaliami. Tradycyjnie dodawano zamiast cukru miód lub słód. W niektórych regionach do kutii dodaje się także mleko lub śmietanę oraz inne dodatki zależnie od dostępności i upodobań, większość z nich jest tradycyjnie dodawana do ciast, czyli są to kandyzowane owoce, skórka pomarańczowa, cytrynowa itp.

Z napojów należy wymienić kwas chlebowy, czyli „napój” otrzymywany przez alkoholową i kwaśną fermentację chleba z dodatkiem cukru lub owoców i drożdży górnych, przyprawiany zwykle miętą, na Ukrainie podawany jest z jagodami czy dodatkiem soku brzozowego.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz