piątek, 24 lutego 2012

Indie - muzyka

Przyznam, że ciężko (niemal graniczące z niemożliwością!) było znaleźć muzykę indyjską, która byłaby inna od tradycyjnych dźwięków sitary z dodatkiem delikatnie zawodzących śpiewów ;]...

Eddie Vedder & Nusrat Fateh Ali Khan - The Long Road


ILLUSION from L. Subramaniam with Stéphane Grappelli- Conversations


Indie - filmy


Bollywood - umowna nazwa indyjskiego przemysłu filmowego utworzona w latach 70. ze zbitki słów Hollywood i Bombaj przez dziennikarza. Bombaj jest największym ośrodkiem produkcyjnym indyjskiej kinematografii, jeszcze sprzed II wojny światowej. Filmy bollywoodzkie są przeważnie tworzone w konwencji masala movie.

Masala movie - mieszanka gatunków, głównie musicalu z melodramatem i komedią romantyczną, ale i kryminałem, thrillerem, filmem akcji, a nawet z horrorem. Przeciętnie film masala movie trwa od 2 do 3 godzin, średnio 5 piosenek. Obecnie masala movie stanowią 90% wszystkich filmów kręconych w Indiach.

Indyjska kinematografia jest największą na świecie. Pracuje w niej około 2,5 miliona ludzi, powstaje tam do tysiąca filmów rocznie. W samym Bombaju powstaje 300-400 filmów rocznie, które mają największy udział w rynku krajowym i największy udział w eksporcie. Przeciętny czas trwania planu zdjęciowego rzadko przekracza miesiąc.


Ciekawe tytuły filmów indyjskich:
Street Fighter: Legenda Chun-Li, Salaam Namaste: Trudna droga do miłości, Chyba kocham swoją żonę, Umrao Jaan: Losy pięknej kurtyzany, English Babu Desi Mem: Młodzieniec z Anglii i Hinduska.


Indie - kuchnia


Posiłek składa się z 2-3 dań. Popularne są soczewica, ryż, marynaty, jogurt i sosy. Posiłek kończą orzechy, świeże lub suszone owoce albo nasiona i orzeszki mocno przyprawione oraz napar z korzeni ułatwiający trawienie.
Wszystko podawane jest na dużych okrągłych tacach (thal) lub na małych (thali). Na tacach tych ustawia się miseczki (katoris) z potrawami mięsnymi, warzywnymi, raitą, chutney, z sałatkami i deserami. Pośrodku tacy stawia się miseczkę z ryżem lub chlebkami. Każdy nabiera sobie potrawy w odpowiadającej mu, dowolnej kolejności. Indusi jedząc u siebie w domu nie używają sztućców, jedzenie nabierają palcami.

W gościnie nie wchodzimy do kuchni , nie zbliżamy się do paleniska, a posiłek nakładam nam gospodarz.

Ryż - gotowany na około 30 różnych sposobów

Herbata - legenda przypisuje początki picia herbaty buddyjskiemu mnichowi, który postanowił przez 7 lat medytować nie mrużąc oka. Gdy do końca kontemplacji został mu jeden dzień, zaczęły zamykać mu się powieki. Asceta zerwał więc kilka liści z drzewa, pod którym się znajdował i zaczął je żuć, dzięki czemu miało go opuścić zmęczenie.

Alkohol - jest zakazany, a piwo  powszechnie jest uważane za zło wcielone...

Indie - ciekawostki

  • Dewiza: Tylko prawda wygrywa,
  • pod względem liczby ludności (1 166 079 217) Indie są drugie na świecie (po Chinach),
  • w użyciu jest ponad 1000 języków i dialektów,
  • rolnicy ubierają swoje kozy, które chodzą samopas, aby odróżnić je od innych,
  • lewą ręką się nie witamy, lewą nie podajemy pieniędzy i nie dotykamy nikogo,
  • wodę pije się bez dotykania naczynia ustami,
  • służby mundurowe nie zawsze okazują się nimi być, w Indiach nie brak „przebierańców”,
  • w samochodzie najważniejszy jest klakson, trąbienie wszechobecne, ostrzega się nim przy wyprzedzaniu, przed zakrętem, przed skrzyżowaniem. Panuje zasada: "kto pierwszy ten lepszy". Na porządku dziennym jest lekceważenie sygnalizacji świetlnej czy jazda pod prąd. Mimo notorycznego łamania przepisów kierowcy jeżdżą spokojnie, nigdzie się nie spiesząc.
  • dzieciom często maluje się obwódki oczu na czarno, by uchronić je przed urokami,
  • Biali mnisi - niektórzy z nich zaklejają sobie usta, aby zapobiec w ten sposób przypadkowemu połknięciu jakiegokolwiek, najdrobniejszego nawet żywego organizmu,
  • Swastyka - czyli „przynoszący szczęście”, Hinduskie kobiety mają zwyczaj malować lub usypywać z kolorowego proszku znak swastyki przed wejściami do domów, aby chronił on domostwo,
  • Awatara (także Awatar) – w hinduizmie wcielenie bóstwa, które zstępuje z nieba na ziemię w postaci śmiertelnej – ludzkiej, zwierzęcej lub hybrydalnej, w celu przywrócenia ładu na ziemi,
  • Kasty – urodzenie, stan społeczny.W indyjskim systemie kastowym wyróżniono ok. 3 tys. kast i podkast. Nazwisko bardzo często stanowi nazwa kasty, np. Gandhi to sprzedawca perfum,
  • Powiedzonka: Cierpliwość, cnotę, przyjaciela i żonę można wypróbować tylko w niedoli,
    Cóż z tego, że słoń silny, jeśli sam przynosi łańcuch, którym go wiążą.
    Czego się nie rozumie, to się podziwia.
    Czyń dobro i rzucaj je do wody.
    Gdy kobiety zarządzają wsią, staje się pustynią. Gdzie są kobiety, tam jest zamieszanie.
    Mężczyzna sądzi, że wie, ale kobieta wie lepiej.
    Nie będzie dobrym lekarzem, zanim nie zabije jednego lub dwóch pacjentów.
    Ryby i goście cuchną po trzech dniach. 

Japonia - muzyka


Beat Crusaders – Give It Up
czyli czterech artystów kryjących się za papierowymi torbami. Od 1999 stali się niezbędnym elementem japońskiej sceny punkrockowej.

The 5.6.7.8's - The Barracuda
Trio żeńskie, grające dynamiczną odmianę garażowego rock&rolla. W większości grają covery amerykańskich przebojów. Znane są zwłaszcza ze składanki nawołująco-grającej „Woo Hoo”, która była motywem przewodnim w filmie Quentina Tarantino „Kill Bill Vol. 1” :)


I na koniec japoński gitarowy mistrz :)
Miyavi - Selfish Love

Japonia - filmy


Powszechnie znane są japońskie horrory, m.in. The Ring, Silent Hill, The Grudge – Klątwa, Świt Żywych Trupów, Frankenstein.

Bardzo popularne jest również anime, jak Ghost in the shell, Ruchomy zamek Hauru, a już zwłaszcza "seriale" anime, które wielu z nas oglądało w młodości, Dragon Ball, Pokemon czy Sailor Moon - Czarodziejka z Księżyca :)


Akira Kurosawa – najbardziej znany japoński reżyser. Pochodził z rodziny o tradycjach samurajskich. Był inspiracją dla Georga Lucasa. Nazywany "Cesarzem japońskiego kina" oraz "Szekspirem światowego filmu".
"Sny" – wizje, przedstawiające przemyślenia na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości,
"Siedmiu samurajów" – dramat samurajski, w którym zdesperowani rolnicy wynajmują do obrony przed bandytami roninów - samurajów "bez pana". Ronini za przysłowiową "garstkę ryżu" podejmują walkę z najeźdźcami. Na filmie tym był wzorowany amerykański western "Siedmiu wspaniałych".

A co polecamy z Japonii?

Ciekawie brzmi opis filmu "Kawa i papierosy":
Seria epizodów, w których bohaterowie popijając kawę i paląc papierosy rozmawiają na przeróżne tematy i omawiają między innymi: możliwość użycia nikotyny jako środka owadobójczego, sposoby na przyrządzenie prawdziwej angielskiej herbaty, wynalazki Nikoli Tesli, przygody członków nieistniejącego zespołu rockowego o nazwie SQÜRL, Paryż w latach 20. i co tak naprawdę stało się z Elvisem Presleyem.



Japonia - kuchnia


Podstawą kuchni jest ryż, którego znaczenie jest tak wielkie, że słowo "gohan" (czyli gotowany ryż) znaczy tyle samo co "posiłek".
Ryby (także na surowo), owoce morza, w tym wodorosty,a także warzywa.

Japończycy wysoko cenią sobie herbatę, mają osobną ceremonię herbaty, czyli sado, która jest rytuałem przygotowywania i picia herbaty.

W poszczególnych miesiącach spożywa się potrawy sezonowe. Ciekawsze propozycje:
  • w styczniu kałamarnice i glony Wakami
  • w marcu pędy bambusa
  • w kwietniu młode węgorze i sardynki
  • w maju ogórki
  • w sierpniu szpinak i marchewka
  • we wrześniu bakłażany oraz kasztany
  • w listopadzie węgorz morski, suszone wiórki tykwy oraz fasola azuki
  • w grudniu karasie.


Posiłek:
Składa się on z pięciu elementów. Są to: miska ryżu, miska zupy (stanowią one elementy obowiązkowe) oraz trzy potrawy, z których każda została wybrana z innej grupy dań.
Po lewej stronie powinna stać miseczka z ryżem, po prawej z zupą. Pałeczki leżą równolegle przed nimi. Zupę pije się prosto z miseczki, do innych talerzy sięga się pałeczkami.

Przed rozpoczęciem jedzenia, w momencie otrzymywania dań, mówi się po japońsku: "Itadakimasu", a "Gochisō-sama deshita" dziękując po spożyciu posiłku.



Japonia - ciekawostki

Japonia – Nihon lub Nippon wg Japończyków, ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca” japoński zapis oznacza Kraj Wschodzącego Słońca.

Hymn: "Rządy cesarza niech trwają lat tysiące"

Przeciętna długość życia jest najwyższa w świecie.

Pochodzenie języka japońskiego jest nieznane. Jest on bardzo obfity w zwroty grzecznościowe.

3 systemy pisma w uproszczeniu:
  • znaki chińskie kanji - rzeczowniki
  • hiragana - przekształca się rzeczowniki w przymiotniki i czasowniki
  • katakana - stosuje się do zapisu słów pochodzenia obcego. Ponadto, w reklamie oraz w kontaktach z cudzoziemcami zastosowanie znajdują rōmaji, alfabet łaciński, który jest w istocie czwartym systemem pisma.
Kraj:
  • Góry i wyżyny, zajmują około 90% obszaru, 
  • lasy pokrywają ponad 60% powierzchni kraju,
  • trzęsienia ziemi - rocznie rejestruje się 1 - 3 tys. wstrząsów,
  • 80 czynnych wulkanów,
  • podmorskie trzęsienia ziemi są przyczyną powstawania wysokich do 50 m fal morskich tsunami,
Jak Ci Japończycy sobie radzą na takich nieprzyjaznych terenach ;)?

W ostatnich latach władze Japonii, porządkując układ dni świątecznych, wprowadziły „system szczęśliwego poniedziałku” czyli Happy Monday System polegający na przesunięciu niektórych świąt narodowych na poniedziałki, tworząc trzydniowe weekendy. Ach, gdyby i u nas chcieli wprowadzić coś takiego :)...



środa, 22 lutego 2012

Meksyk - muzyka

Tym razem same wesołe rytmy, czyli ska i inne tańcząco-skaczące dźwięki :)

El Gran Silencio - Dormir Soando

Inspector - Y que 

Meksyk - filmy

Znane meksykańskie horrory: Kręgosłup diabła, Labirynt Fauna, Sierociniec, Nie bój się ciemności, w których palce maczał niejednokrotnie Gueillermo del Toro, meksykański reżyser, producent, scenarzysta.

Inne znane filmy: FridaPrzepiórki w płatkach różMiłość, szmaragd i krokodyl

Piotruś i wilk – animacja, krótkometrażowa – Oskar – za najlepszy film krótkometrażowy w 2008 roku (tu akcent narodowy - zdjęcia wykonywał Mikołaj Jaroszewicz)

A jaki film rodem z Meksyku zaskarbił sobie nasze szczególne upodobanie? Jezus Chrystus – Łowca wampirów! Nie mogło być inaczej ;)...


Meksyk - kuchnia

Do typowo meksykańskich dań i napitków zaliczamy :

tortillas – kukurydziany naleśnik Przyrządzane na rozmaite sposoby i nadziewane różnorodnym farszem przeobrażają się w buritto, enchilady, taco czy chrupiące nachos,

buritto – białą tortilla z mięsem, fasolą i serem,

chorizo - kiełbasa z wieprzowiny z dodatkiem czosnku i czerwonego chili,

empanada -faszerowane ciasto owocowe,

salsa - sos z pomidorów, cebuli i papryczki chili,

mole poblano - ciemny i gęsty sos z suchej papryczki chili, orzechowców, nasion, przypraw, kakao i innych składników,

guacamole - sos z awokado,

tequila – wódka z agawy,

likier kawowy,
likier kukurydziany,


Mezcal - alkohol z agawy, charakterystyczny ze względu na znajdującego się na dnie butelki robaka.

Meksyk - ciekawostki

  • w Meksyku nie dyskutuje się o polityce,
  • z grzeczności nie zaprzecza się też ani nie odpowiada negatywnie gościom,
  • do Meksyku nie można wwozić i wywozić żadnej żywności,
  • poszanowanie praw człowieka oraz wolności obywatelskich stanowi poważny problem w Meksyku,
  • Meksykanie świętują hucznie nawet dzień zmarłych. Obchodom święta towarzyszą liczne słodycze, np. calaveras de azucar (słodycze w kształcie czaszek), „chleb zmarłych” czy torty w kształcie zwłok. Według wierzeń, zmarli żywią się zapachem ofiarowanych im potraw,
  • Sztuka: Najbardziej rozpoznawalną formą malarstwa meksykańskiego są bez wątpienia murale. Mówi się nawet o istnieniu szkoły muralistów meksykańskich. Legendarne stały się murale opisujące rewolucję meksykańską, modernizację i walkę klas tworzone przez Diego Riverę (mąż Fridy Kahlo) czy Davida Alfaro Siqueirosa.

Majowie:
Obecnie przede wszystkim ludność wiejska (ok.2mln), mówią ponad 20 językami i dialektami.
Wynaleźli koncepcję zera. Prowadzili precyzyjne obserwacje astronomiczne, m.in. przewidywali zaćmienia oraz obliczyli czas obrotu Księżyca dookoła Ziemi (mierzony w dniach) z dokładnością do trzeciego miejsca po przecinku;

Jednym z ciekawszych mitów Majów, jest ten o zagładzie świata. Świat miał być już trzykrotnie zniszczony - po raz pierwszy przez słońce (Ziemia była zaludniona wtedy przez karły, których część przetrwała w podziemiach, gdzie do dziś przebywają). Po raz drugi świat (tym razem zamieszkiwany przez plemię grzeszników), został zniszczony przez wiatr. Za trzecim razem świat został zniszczony przez wodę. Czwarte zniszczenie świata, według wierzeń Indian, ma dopiero nastąpić. Zostanie ono dokonane przez rozwścieczone jaguary, które wyjdą z lasów i zaczną zabijać...

Drugim ciekawym mitem, jest mit o powstaniu człowieka. Bogowie kilkakrotnie próbowali ulepić człowieka z gliny, drewna i słomy. Jednak istoty te za każdym razem okazywały są zbyt głupie, by należycie oddawać cześć bogom, więc zostały wytępione potopem. Nieliczni uratowani wdrapali się na drzewa i przemienili w małpy. W końcu człowiek został ulepiony z mąki kukurydzianej i krwi, a bogowie zasiedli w chwale i kazali mu oddawać sobie cześć. Majowie zaspokajają wymagania swych bogów, by zasłużyć sobie na niebo, gdzie nikt nie musiał pracować nad uprawą kukurydzy, i pragnąc uniknąć piekła, gdzie panuje przeraźliwe zimno.

Aztekowie:
Nazywali siebie terminem Mexica, nadanym im przez boga, od którego wywodzi się współczesna nazwa Meksyku. Założyli stolicę, którą zwali Tenochtitlan. Im zawdzięczamy czekoladę. Sami chętniej delektują się raczej czekoladą do picia, często z dodatkiem chilli.