piątek, 16 marca 2012

Indonezja - ciekawostki


  • Nazwa Indonezja wywodzi się z dwóch greckich słów: Indos - "indyjski" i nesos - "wyspa".
  • Nikt do końca nie wie z ilu wysp dokładnie składa się Indonezja. Najczęściej podawaną liczbą jest 13 677 z czego prawie 6000 nazwanych na około 1000 zasiedlonych.
  • Indonezja należy do tak zwanego Ognistego Pierścienia Pacyfiku - obszarów z największą liczbą aktywnych wulkanów. Obecnie znajduje się tam ok 167 wulkanów, z czego aż 77 jest aktywnych.

  • Godło przedstawia mitycznego ptaka Garudę, złotego orła reprezentującego twórczą energię.Kolor złoty oznacza wielkość narodu Indonezji a czarny przyrodę.
    Skrzydła orła składają się z 17 piór, ogon z 8, a szyja z 45. Liczby te układają datę proklamacji niepodległości Indonezji 17 sierpnia 1945.
    W szponach orła widnieje szarfa z napisem Bhinneka Tunggal Ika (jedność w różnorodności). Jest to stare motto jawajskie, które oznacza jedność Indonezyjczyków pomimo ich odrębności etnicznych i kulturowych.
    Tarcza jest symbolem ochrony państwa. Na tarczy umieszczone pięć symboli oznacza pięć podstawowych zasad funkcjonowania państwa (Pancasila). Gwiazda o kolorze złotym reprezentuje wiarę w Boga, łańcuch - sprawiedliwość, drzewo banian - jedność Indonezji, głowa bawołu - demokrację, a kłos ryżu i gałązka bawełny - równość.
  • Ślub indonezyjski nie ma sobie równych – zazwyczaj zaprasza się 1000 - 3000 gości. Data ślubu musi zostać obliczona dla konkretnej pary. Raz wyznaczona data to świętość (nie ważne czy wypada jutro czy za 5lat).
  • Lamalera, czyli wyspa wielorybników można o niej poczytać na stronie miesięcznika "Poznaj Świat" :
    http://www.poznaj-swiat.pl/artykul,zabic_orke,449

Warany z Komodo:
Osiągają długość do 2,5 - 3,0 m (rekord to 3,65 m).Żywią się większymi kręgowcami, głównie ptakami i ssakami (takimi jak konie, bawoły wodne, świnie, jelenie, kangury) odnotowano także kilka śmiertelnych ataków na ludzi, warany są także kanibalami. Warany z Komodo nie mają wrogów naturalnych w ogniwie pokarmowym, jedynym zagrożeniem dla młodych waranów są dorosłe osobniki. Na krótkim odcinku waran z Komodo może biec z szybkością do 20 km/h. Potrafi też pływać w pogoni za ofiarą.Niesamowity jest fakt, że samice waranów z Komodo prawdopodobnie przy braku samców mogą rozmnażać się partenogenetycznie (czyli tworzyć swoje kopie bez zapłodnienia). Opisano przypadki dwóch samic, które złożyły niezapłodnione jaja, genotyp wyklutych z nich młodych jest identyczny, jak ich matek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz