czwartek, 20 lutego 2014

Iran - filmy


Ze względu na to, że muzyka jest szczególnie bliska naszym sercom polecamy zwłaszcza film o muzykach irańskich:

Nikt nie rozumie perskich kotów - film opowiada o młodych mieszkańcach Teheranu, którzy próbują
wyrazić siebie przez muzykę indie rockową, metalową czy bluesową. Niestety wszechobecna bieda oraz działania rządu nie tylko uniemożliwiają im opuszczenie kraju i pokazanie swojego talentu zagranicą, lecz również rozwijanie swoich umiejętności poprzez granie w kraju. Każda forma tego typu aktywności traktowana jest jako bunt, dlatego muzycy spychani są do podziemnych garaży czy na place budowy.











Persepolis - jest pamiętnikiem z dzieciństwa autorki komiksów Marjane Satrapi przypadającego na okres rewolucji islamskiej w Iranie. Marjane - inteligentna i wygadana córka oddanych marksistów i wielka wnuczka ostatniego władcy Iranu składa hołd dzieciństwu w szczególny sposób związanemu z historią własnego kraju. Komiks przedstawia niezapomniany obraz codziennego życia w Iranie, pełnego jaskrawych i często zaskakujących sprzeczności pomiędzy życiem rodzinnym a sferą publiczną. Dziecięce spojrzenie Marjane na zdetronizowanych władców, na państwowo usankcjonowane i metodycznie przeprowadzane kary, oraz na bohaterów rewolucji pozwala poznać historię tego fascynującego kraju i jej niezwykłej rodziny. To z jednej strony opowieść o dorastaniu a z drugiej zaś przypomnienie kosztów, jakie ponoszą ludzie żyjący w czasie wojny w kraju politycznych represji. Pokazuje jak można radzić sobie ze śmiechem i łzami w obliczu tak absurdalnej rzeczywistości oraz - wreszcie, przedstawia nam małą bohaterkę, której po prostu nie można się oprzeć.
W 2007 roku film otrzymał nominację do Oscara.


Kurczak ze śliwkami - Teheran, rok 1958. Wirtuoz Nasser-Ali szuka skrzypiec godnych zastąpić jego
ukochany, zniszczony w wyniku kłótni z żoną instrument. Bezskutecznie. Nie mogąc grać, Nasser-Ali traci całą radość życia. Postanawia położyć się do łóżka i… czekać na śmierć. Przez siedem następnych dni pogrąża się w głębokiej zadumie, a sny, tak melancholijne, jak i radosne, zabierają go z powrotem do czasów młodości, a nawet na rozmowę z Azraelem, Aniołem Śmierci, który objawia mu przyszłość jego dzieci. Wraz z odkrywaniem kolejnych elementów tej układanki na jaw wychodzi wzruszający sekret życia Nassera-Alego: wspaniała historia miłości, która zainspirowała jego geniusz i jego muzykę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz