poniedziałek, 14 maja 2012

Chiny - ciekawostki


Język chiński - oficjalnym językiem Chińskiej Republiki Ludowej jest standardowy j. mandaryński.
W piśmie zazwyczaj nie oddaje się różnic w wymowie. W wymowie istnieją 4 tony: równy, wznoszący, opadający i falujący.Przy tej samej wymowie, ale innym tonie, słowa oznaczają zupełnie coś innego. Np:
Chińczyk nie podaruje nikomu zegara, bo słowo "zegar" oznacza również "oddać cześć zmarłemu" ani parasolki, gdyż oznacza ona również "rozstać się".
Świetnym przykładem na podobne brzmienie słów ale zupełnie inne znaczenie jest poemat pt: "Lion-Eating poet in the stone Den".


Pisanie na komputerze w języku chińskim jest również dość skomplikowane. Istnieją 2 sposoby – wprowadzanie tekstu za pomocą skomplikowanych i trudnych do zapamiętania skrótów klawiaturowych oraz znacznie popularniejsze – z wykorzystaniem alfabetu łacińskiego i inteligentnych podpowiedzi. Do zapisania głoski służy alfabet łaciński, a potem wybiera się odpowiedni znak chiński o takim samym brzmieniu spośród kilku proponowanych przez system.

Wielki Mur Chiński – jest to zbiorcza nazwa systemów obronnych składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych (które istnieją tylko w najbardziej strategicznych miejscach!). Łącznie oblicza się jego długość na ok. 2400 km. Jest uważany za jeden z 7 cudów świata.
System ten miał osłaniać północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Ciekawostką jest to, że w sytuacji zmasowanego ataku zorganizowanej armii, mur był niemal całkowicie bezużyteczny i mógł co najwyżej spełniać rolę systemu wczesnego ostrzegania. Do przekazywania wiadomości alarmowych na wypadek zbliżania się nieprzyjaciół służyły wieże sygnalizacyjne rozmieszczone co 100m, na których w nocy zapalano ogień, a w dzień wypuszczano dym, który był błyskawicznie przekazywany dalej. 
Wbrew powszechnemu przekonaniu, Wielki Mur Chiński nie jest widoczny "gołym okiem" z odległego kosmosu! Widać go tylko z niskiej orbity okołoziemskiej, z której widocznych jest też wiele innych budowli jak autostrady czy lotniska.

Terakotowa Armia - określana jest mianem ósmego cudu świata.  Jest to armia składająca się z 7500 figur naturalnej wielkości, wykonanych z wypalonej gliny, przedstawiających żołnierzy, oficerów i konie.  Według wierzeń, Terakotowa Armia miała strzec cesarza i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym. Każda figura posiada cechy indywidualne, każda twarz jest inna i przedstawia inne emocje, żołnierze przedstawieni są w różnych pozycjach.


Feng shui = wiatr i woda – starożytna praktyka planowania w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym. Tradycyjne fengshui w starożytnych Chinach obejmowało ogólny rozkład miast, wsi, budynków mieszkalnych i gospodarskich. Bywa nazywane geomancją, bo obejmuje także takie zagadnienia, jak ochrona budynków przed złymi duchami czy wpływ kształtu na otoczenie.

Ohbaba – rewolucyjna aplikacja na smartfony, która, ustalając naszą pozycję na mapie, z prędkością światła wskaże nam dwadzieścia toalet w promieniu 2 km. Niestety, na razie działa tylko w Chinach a u nas też by się czasem przydała ;)...

Znak CE –  jest on deklaracją producenta, że oznakowany produkt spełnia wymagania dyrektyw Unii Europejskiej. Chińczycy tym właśnie symbolem zaczęli oznaczać swoje produkty, później tłumaczyli się, że chodziło im jedynie o "China exported" ;)...

HaiBao - maskotka wystawy EXPO 2010. Została wybrana spośród ponad 26 tysięcy nadesłanych na konkurs projektów. ‘HaiBao’ może oznaczać skarb morza/oceanu lub też skarb Szanghaju.




I na koniec kilka konfucjańskich sentencji ;) 
  • Milczenie - przyjaciel, który nigdy nie zdradza.
  • Lepiej nie zaczynać, niż zacząwszy nie dokończyć.
  • Nie rozpaczaj, że ludzie cię nie rozumieją. Martw się tym, że to ty nie rozumiesz ludzi.
  • Nie smućcie się, że nikt was nie zna. Troszczcie się o to, byście byli godni poznania.
  • Tysiącmilowa podróż zaczyna się od jednego kroku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz