sobota, 10 marca 2012

Słowenia - ciekawostki

50% kraju zajmują lasy, sprawiając, że Słowenia to jedno z najbardziej zielonych państw na świecie a do tego ten mały kraj pomieścił aż około 7000 jaskiń!
Postojna (słoweń. Postojnska jama) - jaskinia słoweńska w pobliżu miasta Postojna mająca blisko 20 km podziemnych sal i korytarzy, udostępniona została turystom już na początku XIX wieku. Trasa turystyczna o długości 5,5 km zajmuje tylko 1,5 godziny, gdyż 4-kilometrowy odcinek tzw. Starego Korytarza pokonuje się kolejką elektryczną. Do przejścia pozostaje 1700 m.Przy wejściu do jaskini ściany są wyraźnie osmalone. To świadectwo akcji słoweńskich partyzantów (z oddziału dowodzonego przez dowódcę-Polaka), którzy w 1944 wysadzili znajdujący się tu niemiecki skład paliw. Istnieje w jaskini Sala Koncertowa, która ma ona bardzo dobrą akustykę i odbywały się w niej liczne koncerty. Sala ta może pomieścić aż 10 tysięcy osób!


Jedną z atrakcji jaskini w Postojnie jest występowanie bezokiego płaza - odmieńca jaskiniowego zwanego przez Słoweńców ludzką rybką. Żyje tylko w podziemnych wodach dynarskiego krasu. Płaza można zobaczyć w specjalnym podziemnym baseniku. Mogą żyć około 100 lat w ciemności, przy czym mogą się nie odżywiać nawet przez okres kilkunastu lat. W wodzie oddycha skrzelami, na powierzchni płucami. 




Słowenia to malutki kraj i w związku z tym sami Słoweńcy mają na ten temat kilka "śmiesznych" powiedzeń (a raczej "sucharów"):
  1. Kiedy w Lublanie ktoś kichnie, w Mariborze ludzie otwierają parasole.
  2. Aby romantyczny spacer wzdłuż słoweńskiego wybrzeża trwał wystarczająco długo, trzeba zawracać przynajmniej 10 razy. 
  3. Podczas konkursu skoków w Planicy skoczkowie muszą mieć ze sobą paszporty, na wypadek gdyby przelecieli przez granicę. 

W Słowenii jest zakaz sprzedaży, posiadania i odpalania fajerwerków. Za złamanie prawa grozi wysoka grzywna. Najniższa kara to 400 euro, ale za odpalenie fajerwerków kara może sięgnąć nawet 1,2 tys. euro. Wprowadzenie zakazu władze tłumaczą troską o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów.

Boże Narodzenie:
Tradycją tych świąt jest wypiek specjalnego chleba z żyta, gryki i pszenicy, któremu przypisuje się magiczną moc. 25 grudnia jest dniem spędzanym w gronie rodziny do tego stopnia, że w niektórych regionach odwiedziny gości w tym dniu zwiastują niepowodzenia w nowym roku.

1 komentarz:

  1. mam jam 10 a ty 4 suchary o chipisach i ich przemocy i kill kill czyli gili gili.Marian.M Cię zna i zje!

    OdpowiedzUsuń