czwartek, 8 marca 2012

Szwajcaria - ciekawostki

  • Szwajcaria nie ma stolicy, siedzibą rządu jest Berno.
  • obowiązuje demokracja bezpośrednia - zazwyczaj każdego roku są 4 głosowania rocznie, a ich daty są ustalone już do końca 2030 r.
  • parlament szwajcarski w uzgodnieniu z filozofami, etykami, prawnikami, genetykami, a nawet teologami uchwalił poprawkę do konstytucji, która zabrania naruszania godności roślin. Za akt „poniżenia” rośliny uznano uśmiercenie jej bez powodu.
  • Na południe od Lucerny wznosi się góra Pilatus (2120 m), na szczyt której dostać się można najbardziej stromą kolejką zębatą na świecie – 48% nachylenia. Również w Alpach, ale na szczycie Signalkuppe znajduje się najwyżej położone schronisko w Europie Capanna Regina Margherita. Można w nim skorzystać nawet z bankomatu, który tym samym stał się najwyżej położonym bankomatem w Europie (4554 m).
  • Przed zanurzeniem ust w kieliszku wypada się nim stuknąć z każdą osobą na przyjęciu, patrząc jej w oczy. 
  • Każdej wiosny, alpejscy pasterze wyprowadzają bydło wysoko na hale i mieszkają w letnich szałasach. Szwajcarzy kultywują grę na tradycyjnym instrumencie pasterskim zwanym alphornem, charakterystycznym tylko dla tego regionu Europy. Używany jest do dziś przez alpejskich pasterzy i służy do dawania sygnałów na duże odległości. 
  • krowa Miranda została krowią miss, otrzymała tytuł najpiękniejszej w Szwajcarii. Przy wyborze ocenia się nie tylko wygląd ale i usposobienie.
  • koncern Nestlé ma swoją główną siedzibę w Vevey. Nestlé jest największą firmą światową z branży spożywczej. W Polsce rozpoczęła działalność w roku 1993, wprowadzając kawę rozpuszczalną Nescafé oraz kakao Nesquik. Dziś, takie polskie marki jak: Goplana, Nałęczowianka, Muszynianka, Winiary czy Purina (karma dla zwierząt) należą do Nestlé.


Berno
- książę Bertold V von Zähringen, według legendy, nazwał je Bern (niem. nieźwiedź), gdyż zabił tam niedźwiedzia podczas polowania. Dziś miś występuje w herbie i jest maskotką miasta, a od XIX w. na wybiegu nad rzeką Aare (w formie fosy, stąd niem. Bärengraben) trzymane są niedźwiedzie.



Żołnierzami Gwardii Szwajcarskiej mogą być wyłącznie katoliccy obywatele Szwajcarii. W momencie zaprzysiężenia muszą być kawalerami o nieskalanej opinii, odbyć zasadniczą służbę wojskową w armii swego kraju, mieć od 19 do 35 lat i liczyć powyżej 174 cm wzrostu. Podstawowa służba w Gwardii Szwajcarskiej trwa dwa lata, z możliwością przedłużenia.


JungfrauPark Interlaken – Mystery Park, czyli wielopokoleniowy park rozrywki jednocześnie uczący nauki o ziemi i wszechświecie, przedstawiający największe zagadki ludzkości. (linie z Nazca, Stonehenge, kalendarz Majów, eksploracja Marsa).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz